احمد مسعود: جنگ کنونی بر ما تحمیل شده است

۱۴۰۱/۳/۲۷

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی در مصاحبه با شبکه «العربیه» می‌گوید که در صورت تغییر رویکرد طالبان و پذیرش گفتگوهای صلح از سوی این گروه، او نیز صلح را بر جنگ ترجیح خواهد داد.

آقای مسعود اما می‌افزاید که جنگ کنونی بر آنان تحمیل شده و گروه طالبان گزینه دیگری برای او نگذاشته است.

رهبر جبهه مقاومت ملی، جریان مخالف عمده طالبان، می‌گوید که با روی کار آمدن طالبان امیدوار بود حکومت این گروه به دنبال کسب مشروعیت مردمی باشد و فرصت مشارکت سیاسی را در افغانستان فراهم‌ کند.

او می‌افزاید که اما گروه طالبان مانع مشارکت تمامی گروها و اقوام افغانستان در قدرت شد و نظامی تمامیت‌خواه و مخالف با ارزش‌های اسلامی و ملی افغانستان ایجاد کرد.

به گفته احمد معسود، با وجود وساطت بسیاری از طرف‌های خارجی از جمله برخی علمای اسلام برای حل مشکلات افغانستان اما طالبان بر آنان حمله کرد.

او می افزاید که نیروهای جبهه مقاومت در پنجشیر با وجود فشار طالبان بر زمستان غلبه کردند و توانستند حملات نیروهای طالبان را دفع کنند. او می‌گوید که نیروهای مقاومت توانسته دامنه فعالیت‌های خود را به دیگر ولایات افغانستان نیز گسترش دهند.

رهبر جبهه مقاومت می‌گوید: «در صورت تغییر رویکرد طالبان و پذیرش گفتگو و راه حل سیاسی، من نیز راه حل صلح‌آمیز را نسبت به جنگ ترجیح می‌دهم. جنگ بر ما تحمیل شده است؛ جنگ چیزی نیست که ما از آن لذت ببریم ولی مجبوریم بجنگیم زیرا دیگر گزینه‌ای نداریم.»

وی افزود: «ما در موضع دفاع از خود و سرزمین خود هستیم و به هیچ کسی نیز حمله و تجاوز نکرده ایم.»

احمد مسعود می‌گوید که هدف جبهه مقاومت دستیابی به حکومت اسلامی در افغانستان است؛ حکومتی که به گفته او بتواند حقوق مردم افغانستان را رعایت، صلح و ثبات را برقرار و فرصت حضور منصفانه در حکومت را برای همه فراهم کند.

او الگوی حکومتداری عربستان سعودی و امارات متحده عربی را «واقعیت اعتدالی، نوین و دگرپذیر از اسلام حقیقی» دانست اما بدون اشاره به طالبان گفت که برخی گروه‌ها اصرار دارند از طریق سر بریدن و محروم کردن زنان از حقوق اولیه‌شان خود را نماینده اسلام معرفی کنند.

به گفته او، ممکن است جهانیان مداخله‌ای در افغانستان انجام ندهند اما شرایط تحمیلی طالبان دامنگیر همه خواهد شد.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید