آمادگی طالبان برای جنگ در بلخاب؛ شورای علمای شیعه می‌خواهد میان دو طرف میانجی‌گری کند

جمعه ۱۴۰۱/۰۳/۲۷

شورای علمای شیعه افغانستان از طالبان خواست از تصمیم برای اعزام نیروی نظامی به ولسوالی بلخاب ولایت سرپل صرف نظر کند.

این شورا هیأتی را برای اعزام به بلخاب و گفتگو با مولوی مهدی شکل داده است. به نظر می‌رسد که هیأت این شورا می‌خواهد میان طالبان و مولوی مهدی نقش میانجی را ایفا کند.

اختلاف‌ها بین گروه طالبان و مولوی مهدی، تنها فرمانده هزاره‌تبار این گروه از زمانی توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد که این فرمانده طالبان به گونه علنی از سیاست‌های طالبان ابراز نارضایتی کرد.

مولوی مهدی اعلام کرده است که به دلیل عدم حضور هزاره‌ها و شیعیان در حکومت این گروه، از صفوف طالبان جدا شده است.

در روزهای اخیر مقام‌های ارشد طالبان برای حل اختلاف‌ها بارها هیاتی را به ولسوالی بلخاب سرپل فرستاد، اما منابع می‌گویند هیات‌های اعزامی طالبان هربار بدون نتیجه به کابل برگشته است.

به دنبال شکست مذاکرات، تصاویری از آدرس دو طرف منتشر شده است که نشان می‌دهد آن‌ها در حال آماده‌گی نظامی و آراستن صفوف جنگی خود در برابر یکدیگر هستند.

شورای علمای شیعه افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای می‌گوید هیأت این شورا با مقام‌های بلندپایه طالبان صحبت کرده است که تا زمانی که هیئت این شورا کار خود را انجام نداده، هیچ اقدام نظامی در برابر بلخاب انجام ندهند.

این شورا می‌گوید «تلاش جریان دارد که از مولوی مهدی نيز اطمینان لازم دریافت شود.»

کمیسیون ارتباطات شورای علمای شیعه افغانستان فیصله کرده که آیت‌الله واعظ‌زاده بهسودی از میدان وردک، ریاست این هیئت را بر عهده داشته باشد.

مولوی مهدی هم در تماس با این کمیسیون درخواست کرده است که آیت‌الله واعظ‌زاده در این هیئت حضور داشته باشد.

قرار است این هیئت به ولایت سرپل سفر کند، اما در جلسه‌ای که اعضای آن در روز چهارشنبه، ۲۵ جوزا داشته، تصمیم گرفته شد تا قبل از اعزام هیئت از طالبان و مولوی مهدی تضمین‌هایی گرفته شود.

شورای علمای شیعه افغانستان توضیح نداده است که جزئیات این تضمین‌ها چیست.