دستیار مولوی مهدی: برنامه نظامی علیه طالبان نداریم، امیدواریم اختلافات از راه گفتگو حل شود

۱۴۰۱/۳/۲۸

ستار احمدی، دستیار مولوی مهدی روز شنبه، ۲۸ جوزا در تماس با افغانستان اینترنشنال گفت که نه طالبان تحرک نظامی در برابر بلخاب انجام داده و نه آن‌ها برنامه نظامی در برابر طالبان در دست دارند.

او می‌گوید: «امیدواریم که اختلافات میان طالبان و مولوی مهدی از راه گفتگو حل شود.»

ستار احمدی درباره نشر ویدیویی از بستن کمر مولوی مهدی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها وضاحت داد و گفت این ویدیو، ربطی به اختلافات بین طالبان و مولوی مهدی ندارد.

قبل از ظهر روز شنبه، ۲۸ جوزا ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن دیده می‌شد مردی در میان جمعیتی از افراد مسلح و غیرنظامی، کمر مولوی مهدی را بسته می‌کند.

با این حال ستار احمدی، دستیار مولوی مهدی از ولسوالی بلخاب ولایت سرپل به افغانستان اینترنشنال گفت کمر مولوی مهدی برای جنگیدن با طالبان بسته نشده و این ویدیو ربطی با اختلافات او با طالبان ندارد.

او می گوید: «ما امیدواریم که مشکلات از راه مذاکره حل شود.»

ستار احمدی به افغانستان اینترنشنال گفت که ویدیوی منتشر شده روز سه‌شنبه، ۲۴ جوزا در جریان یک مراسم نذر و خیرات مردمی ضبط شده بود.

او وضاحت داد که روز سه‌شنبه یک مراسم نذر و خیرات در منطقه‌ای موسوم به زیارت «میر سید علی» برگزار شده بود و مردم محل بنا بر آیین سنتی بر دوش مولوی مهدی چپن انداختند و کمر او را بستند.

روز جمعه شورای علمای شیعه افغانستان از طالبان خواست از تصمیم برای اعزام نیروی نظامی به ولسوالی بلخاب ولایت سرپل صرف نظر کند.

این شورا هیأتی را برای اعزام به بلخاب و گفتگو با مولوی مهدی شکل داده است. به نظر می‌رسد که هیأت این شورا می‌خواهد میان طالبان و مولوی مهدی نقش میانجی را ایفا کند.

اختلاف‌ها بین گروه طالبان و مولوی مهدی، تنها فرمانده هزاره‌تبار این گروه از زمانی توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد که این فرمانده طالبان به گونه علنی از سیاست‌های طالبان ابراز نارضایتی کرد.

مولوی مهدی اعلام کرده است که به دلیل عدم حضور هزاره‌ها و شیعیان در حکومت این گروه، از صفوف طالبان جدا شده است.

خبرها
بحث روز
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید