با فرمان منسوب به رهبر طالبان؛ معاش یک قاری مدرسه جهادی، سه برابر معلم مکتب تعیین شد

۱۴۰۱/۳/۲۹

بر اساس فرمان منسوب به ملا هبت‌الله، رهبر طالبان، معاش استادان و مسئولان مدارس جهادی این گروه مشخص شده است که در مواردی چند برابر معاش معلمان و کارمندان مکاتب است.

طبق این فرمان، معاش یک حافظ قرآن در مدرسه این گروه ۲۰ هزار افغانی تعیین شده که تقریبا سه برابر معاش یک معلم است.

بر اساس این فرمان که نسخه آن به‌دست افغانستان اینترنشنال رسیده، برای یک عالم دین به درجه شیخ‌الحدیث که طبق رتبه بندی اسناد این گروه معادل ماستر است، ۲۵ هزار افغانی معاش تعیین شده است؛ در حالی که معاش یک ماستر ۷ تا ۱۱ هزار افغانی است.

معاش آشپز و نانوای مدرسه جهادی نیز ۱۵هزار افغانی است که سه برابر حقوق یک خدمه مکتب است.

طبق این فرمان، برای ناظم مدرسه دینی که معادل مدیر مکتب است ۲۰ هزار افغانی معاش تعیین شده در حالی که معاش مدیر در اکثر مکاتب در حدود ۱۰ هزار افغانی است.

در فرمان منسوب به رهبر طالبان برای هر محصل یک مدرسه جهادی نیز روزانه ۱۵۰ افغانی تخصیص داده شده است. این در حالی است که در هر مدرسه به طور میانگین از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ شاگرد حضور دارند.

هزینه ماهانه سایر استادان و کارمندان یک مدرسه نیز سیصد و سی و پنج هزار افغانی است.

بنا براین اگر یک مدرسه پنجصد شاگرد داشته باشد مصارف روزانه آن ۷۵ هزار افغانی می‌شود که ماهانه با مصارف اداری از دو و نیم میلیون افغانی فراتر می‌رود .

این هزینه در حالی است که طالبان معاش‌ ماهانه معلمان مکاتب و استادان دانشگاه‌ها و دیگر مامورین دولتی را کاهش داده است.

در فرمان منسوب به رهبر طالبان مشخص نشده که این هزینه ها از کجا تامین خواهد شد.

آموزش جهادی در مدرسه

پس از به‌قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، در یک فرمان منسوب به رهبر این گروه خواسته شده است که در هر ولایت یک مدرسه جهادی تاسیس شود.

یک منبع اگاه در جنوب افغانستان به افغانستان اینترنشنال گفت که در این مدارس علاوه بر دروس دینی آموزش جهادی نیز داده می‌شود.

دارالمعلمین کنر که طالبان آن را به مدرسه دینی تبدیل کرده است

طالبان برای تاسیس این مدارس جهادی لیسه، انستیتیوت و دارالمعلمین فعال و تعمیرات اداره‌های حکومت قبلی مثل ریاست امور زنان و اداره‌های حقوق بشر در ولایات را به مدرسه تبدیل می‌کنند.

این گروه در ماه‌های گذشته یک دارالمعلمین، یک انستیتیوت و چهار مکتب دوره ثانوی را در ولایات کنر، تخار، خوست، پکتیا و قندهار به مدرسه جهادی تبدیل کردند.

تاسیس یک تا سه مدرسه در هر ولسوالی

گروه طالبان تنها به یک مدرسه بزرگ جهادی در سطح هر ولایت اکتفا نکرده است.

مولوی نورالله منیر، سرپرست وزارت معارف طالبان به تاریخ چهارم جوزا در یک گردهمایی در ولایت لوگر گفت که به زودی در هر ولسوالی ۳ تا ۱۰ مدرسه دینی ایجاد خواهد شد.

این گروه در ماه جوزا "بزرگ‌ترین مدرسه دینی در سطح کشور" را در منطقه پل چرخی، در شرق کابل افتتاح کرد که در هر دوره هزار نفر را آموزش خواهد داد.

گروه طالبان پیش از این تغییرات گسترده در نصاب تحصیلی دانشگاه‌های افغانستان نیز وارد کردند.

در تغییرات جدید نصاب درسی دانشگاه‌ها، مضمون ثقافت اسلامی از ۹ کریدت به ۲۴ کریدت افزایش یافته است.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید