سازمان ملل: ترکیه امکانات بهتر برای نجات زلزله زدگان در افغانستان دارد

۱۴۰۱/۴/۱

معاون نماینده سازمان ملل برای افغانستان روز چهارشنبه گفت که این سازمان امکانات جستجو و نجات زلزله زدگان از زیر خرابه‌ها در جنوب شرق افغانستان را ندارد و از ترکیه خواست که در این عملیات سهم بگیرد.

به گفته رامز الکبروف، طالبان نیز تجهیزات لازم برای عملیات نجات را ندارد.

به گزارش رویترز، رامز الکبروف در کابل گفت: «ما با سفارت ترکیه در اینجا حرف زدیم و آنها منتظر درخواست رسمی ما هستند. البته، ما پس از بحث با مقامات بالفعل[طالبان] و ارزیابی از وضعیت، از ترکیه درخواست کمک کرده می‌توانیم.»

حکومت ترکیه قبلا اعلام کرده بود که هلال احمر این کشور آماده کمک به زلزله زدگان در جنوب شرق افغانستان است.

مقامات طالبان می‌گویند که در این زمین لرزه دستکم ۱۰۰۰ تن کشته و ۶۰۰ نفر زخمی شده اند. اما تصور می‌شود که رقم تلفات افزایش یابد.

الکبروف گفت که حکومت طالبان درخواست رسمی کمک از تیم‌های بین المللی نجات نکرده است، اما این سازمان از کشورهای منطقه خواسته است تا از امکانات خود برای نجات افراد از زیر آوارها در جنوب شرق استفاده کنند.

او گفت: «تیم‌های ما تجهیزات بیرون کردن مردم از زیر خرابه‌ها را ندارند. از این رو، باید به مقامات [طالبان] اتکا کرد که آنها نیز محدودیت‌های خود را دارند.»

معاون نماینده خاص سازمان ملل با لحن تردید آمیزی گفت که واضح نیست طالبان چه امکاناتی برای انجام عملیات موفقانه نجات زلزله زدگان در مناطق کوهستانی را دارد.

به گفته الکبروف، سازمان ملل ۱۰ تُن مواد طبی و ۲۰ تیم صحی را به مناطق زلزله زده ارسال کرده است و برای رسیدگی به وضعیت دستکم نیاز به ۱۵ میلیون دالر است.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
شگفتی‌های زندگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید