رئیس اسبق امنیت ملی افغانستان: در پایگاه نظامی امریکا در کوزوو «مثل زندانی» زندگی می‌کنیم

۱۴۰۱/۴/۸

محمد عارف سروری، رئیس اسبق امنیت ملی که به یکی از پایگاه‌های نیروهای امریکایی در کوزوو منتقل شده است، می‌گوید او و خانواده‌اش «مثل زندانی» زندگی می‌کنند. او به شبکه سی‌بی‌اس گفته است که حدود ۴۵ پناهجوی افغان در این پایگاه تنها اجازه رفتن به طعام‌خانه، حمام و خیمه‌شان را دارند.

آقای سروری با ارسال پیام و تصاویری از پناهجویان افغان به شبکه مذکور، می‌گوید: «اینجا افرادی که در وزارت داخله و دفاع افغانستان، سازمان اطلاعاتی امریکا و سفارت امریکا در کابل کار می کردند، حضور دارند.»

او افزود: «ما مطلقاً هیچ آزادی برای ترک ساحه نداریم. فقط به یک ساحه محدود، حمام، طعام خانه و خیمه مان دسترسی داریم. نه تنها نمی‌توانیم کمپ را ترک کنیم، بلکه نمی‌توانیم با بیشتر افراد بازدیدکننده نیز صحبت کنیم.»

آقای سروری گفت هنگامی که او و برخی دیگر از پناهجویان در آگست سال گذشته وارد هواپیمای نظامی ایالات متحده شدند، ابتدا به کویت و قطر منتقل شد، اما سپس به او گفته شد که برای بررسی بیشتر به کوزوو برده خواهد شد.

به گفته او، مسئولان کمپ نظامی باند استیل به آنان گفته بودند که به وضعیت زندگی پناهجویان توجه خواهند کرد.

اما آقای سروری می‌گوید به جز این که برخی پناهجویان از ورود به ایالات متحده منع شده اند، هیچ تغییری در شرایط زندگی آنان ظرف ۹ ماه گذشته در این کمپ نیامده است.

سروری گفت: «من با همسر و دو دخترم اینجا هستم. بعد از حدود ۳ تا ۴ ماه از اقامتمان، چند صنف درسی برای کودکان فراهم کردند و چند بازیچه به آنها دادند تا حواسشان پرت شود. مکتب درستی اینجا وجود ندارد.»

او معتقد است که استرس باعث ایجاد مشکلات صحی برای پناهجویان در کمپ شده است. سروری می‌گوید: «تنها سفری که تا به حال داشته ایم، رفت و آمد به شفاخانه بوده است. یک مرد در اینجا دچار حمله قلبی شد؛ حمله آنقدر شدید بود که مستقیماً برای عمل جراحی به ایالات متحده فرستاده شد. علت آن استرس بود. تعدادی از خانم‌ها در اینجا سقط جنین داشتند که ناشی از استرس بود.»

انجنیر عارف می‌گوید که درخواست وی برای ویزای مخصوص مهاجرت هنوز در حال بررسی است، اما «هیچ چیزی در مورد پرونده ام معلوم نیست.» به او گفته شده است که ایالات متحده در حال کار روی مهاجرت او و خانواده اش به کشور ثالثی است که در آن نزدیکانی دارد، اما همچنان منتظر است تا در مورد آن بیشتر بشنود.

محمد عارف سروری، نخستین رئیس امنیت ملی افغانستان در زمان حکومت حامد کرزی بود. او برای مدتی والی پنجشیر نیز بوده است.