خبرگزاری‌های دولتی از بازداشت دیپلومات‌های خارجی در ایران خبر دادند

۱۴۰۱/۴/۱۵

خبرگزاری‌های دولتی ایران می‌گویند که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران ایران تعدادی از شهروندان خارجی، از جمله «دیپلومات‌های خارجی» را به اتهام «جاسوسی» بازداشت کرده است.

در میان این افراد، نام گیلز ویتاکر، معاون سفیر بریتانیا و شوهر اتشه فرهنگی سفارت اتریش در تهران دیده می‌شود.

خبرگزاری فارس، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران، گزارش داده است که آنها به «نمونه‌برداری از خاک یک منطقه ممنوعه» در نزدیک پایگاه نظامی متهم شده اند.

تلویزیون دولتی ایران تصاویری از آقای ویتاکر و خانواده‌اش در یک منطقه صحرایی در مرکز ایران نشان داده و مدعی است که او از خاک محل مجاور یک مرکز آزمایش راکتی نمونه برداری می‌کرد.

همچنان، یک محقق پولندی نیز به اتهام مشابه بازداشت شده است.

با این حال، یکی از سخنگویان وزارت خارجه بریتانیا به ایران‌اینترنشنال گفت که گزارش‌ها درباره دستگیری یک دیپلومات بریتانیایی کذب محض است.

سپاه پاسداران در سال های اخیر شهروندان خارجی و دو تابعیتی ایرانی را عمدتاً به اتهامات امنیتی و استخباراتی بازداشت کرده است و از آنان برای اعمال فشار و دریافت امتیاز از دولت‌های غربی استفاده کرده است.

برخی از افراد بازداشت شده با افراد نزدیک به دستگاه‌های امنیتی ایران مبادله شده اند؛ افرادی که در کشورهای غربی به جرایم مختلف مانند قتل مخالفان دولت ایران در خارج یا نقض تحریم‌های سازمان ملل زندانی شده بودند.

در آخرین مورد، جمهوری اسلامی نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی-ایرانی را پس از ۵ سال زندان به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» زمانی رها کرد که حکومت بریتانیا ۴۰۰ میلیون پوند بدهی خود را که مربوط به یک معامله تسلیحاتی نزدیک به ۴۰ سال پیش می‌شد، به ایران پرداخت کرد.