سفیر طالبان در مسکو می‌گوید رهبری این گروه علاقمند تکمیل پروژه تاپی است

۱۴۰۱/۴/۱۸

جمال ناصر غروال، سفیر طالبان در مسکو می‌گوید رهبری این گروه علاقمند تکمیل پروژه تاپی است. پروژه‌ تاپی، گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند منتقل می‌کند. این پروژه سال ۱۳۹۶ توسط مقامات چهار کشور افتتاح شده بود، اما با تحولات افغانستان اجرای آن متوقف شد.

ناظران می‌گویند به رغم علاقه طالبان پروژه انتقال گاز تاپی با آینده نامعلومی روبرو است. رسانه اوراسیا ریویو درباره تاپی نوشته است که تاکنون عملا پیشرفتی در این پروژه حاصل نشده است.

نگرانی‌های مالی و امنیتی باعث شده تا این پروژه از زمان برگزاری اولین اجلاس آن در عشق‌آباد در دسمبر ۲۰۱۰ تاکنون به مرحله بهره‌برداری نرسد.

از نظر نویسنده اوراسیا ریویو، حتی اگر ارتباط و مزایای احتمالی آن برای کشورهای دخیل به خوبی ثابت شده باشد، با توجه به اینکه هیچ یک از کشورهای درگیر تاکنون اقدام به ساخت و ساز نکرده‌اند، تکمیل تاپی باز هم به تعویق خواهد افتاد.

مطابق با برنامه‌ریزی‌های پیش‌بینی شده قرار بود پروژه خط گاز تاپی تا سال ۲۰۲۰ تکمیل شود. پروژه خط لوله گاز تاپی نزدیک به ۱۸۱۴ کیلومتر طول دارد که بخش عظیمی از آن در خاک افغانستان و پاکستان قرار دارد.

این پروژه، ترکمنستان را که یکی از بزرگترین تامین کنندگان انرژی در جهان است، با کشورهای جنوب آسیا متصل می‌کند. اما مناطق مرتفع و گردنه‌های کوهستانی شیب‌دار و از سوی دیگر، ستیزه جویی در منطقه مانند شورش طالبان و جنبش جدایی‌طلب بلوچ در پاکستان، طرح خط لوله را آسیب پذیر کرده است.

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید