"لحظه تاریخی برای بشریت"؛ نخستین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر شد

۱۴۰۱/۴/۲۱

ناسا اولین تصویر رنگی از کیهان اولیه را منتشر کرد. این تصویر را تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت کرده است.

تلسکوپی که "واضح‌ترین و عمیق‌ترین تصویر از اولین کهکشان‌های تشکیل‌شده پس از بیگ‌بنگ را به نمایش گذاشته است."

جو بایدن زمان رونمایی این تصاویر را "لحظه تاریخی برای بشریت" خواند.

مراسم رونمایی از نخستین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب شامگاه دوشنبه، ۲۰ سرطان با سخنرانی جو بایدن، رییس جمهور امریکا در کاخ سفید آغاز شد.

اولین عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب که از آن با عنوان "نخستین میدان عمیق وب" نام برده می‌شود، "عمیق‌ترین و با کیفیت‌ترین تصویری است که تاکنون از کیهان اولیه ثبت شده است."

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا لحظه پرده‌برداری از این تصاویر را لحظه "تاریخی" خواند و گفت که "این تصاویر دریچه جدیدی به تاریخ جهان ما ارائه می‌دهد."

رئیس جمهور ایالات متحده گفت: "حتی درک کردن آن سخت است. شگفت‌آور است. این یک لحظه تاریخی برای علم و فناوری، برای امریکا و کل بشریت است."

بیل نلسون، رئیس ناسا گفت که این تصویر نور کهکشان‌ها را نشان می‌دهد که به دور کهکشان‌های دیگر خم می‌شوند و قبل از رسیدن به تلسکوپ، میلیاردها سال را طی می‌کنند.

او گفت: "ما به بیش از ۱۳ میلیارد سال گذشته نگاه می‌کنیم."

رئیس ناسا افزود که تصاویر بیشتری که قرار است توسط آژانس فضایی منتشر شود، به حدود ۱۳.۵ میلیارد سال پیش می‌رسد، نزدیک به نقطه شروع تخمینی خود کیهان. او گفت: "ما تقریباً به ابتدا برمی‌گردیم."

در این تصویر انبوهی از کهکشان‌ها که از ۱۳.۸ میلیارد سال پیش بدین سو، یعنی زمان وقوع بیگ‌بنگ تشکیل شده‌اند، دیده می‌شود.

در این تصویر خوشه کهکشانی SMACS 0723 دیده می‌شود که نقش هم‌گرایی گرانشی را برعهده دارد و با خمیده کردن نوری که از کهکشان‌های دورتر و پشت آن آمده، آن را به رصدگر رسانده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب این عکس ترکیبی را با ثبت داده‌های نوری طی ۱۲.۵ ساعت به دست آورد؛ کاری شبیه به این برای تلسکوپ فضایی هابل هفته‌ها به طول می‌انجامید.

قرار است تصاویر و اطلاعات بیشتری روز سه‌شنبه در مرکز پروازهای فضایی گادرد، در حومه واشینگتن، منتشر شود.

یک کمیته بین‌المللی تصمیم گرفته است تصاویری که روز سه‌شنبه منتشر می‌شود به چند خوشه کهکشانی، دو سحابی، و یک سیاره گازی بزرگ اختصاص یابد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که قدرتمندترین تلسکوپ فضایی تاریخ شمرده می‌شود، دسامبر ۲۰۲۱ پرتاب شد و از دو ماه پیش در حال آزمایش و تراز کردن است.

وضوح و حساسیت فروسرخ بسیار بهبود یافته این تلسکوپ آن را به وسیله‌ای مناسب برای مطالعه اولین ستاره‌ها و تشکیل اولین کهکشان‌ها تبدیل کرده است.