اروپا خود را برای قطع گاز روسیه آماده می‌کند

۱۴۰۱/۴/۲۸

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه گفت که با توجه به پیش بینی قطع گاز روسیه، روی برنامه‌ای برای جلوگیری از اختلال در تامین گاز در زمستان پیش رو کار می‌کند.

این کمیسیون در صدد آن است که کشورهای اروپایی با کاهش مصرف گاز جلو این اختلال را بگیرند.

به نقل از اسوشیتدپرس، اتحادیه اروپا واردات نفت و زغال سنگ روسیه را تا پایان امسال ممنوع می‌کند، اما این منع شامل گاز مایع روسیه نمی‌شود که اروپا بیش از هر سوختی به آن متکی است. مقامات اروپایی نگران اند که روسیه از این وابستگی برای اعمال فشار و ایجاد تنش سیاسی و اجتماعی در کشورهای اروپایی استفاده کند.

اریک ممر، سخنگوی کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا گفت: «ما روی بدترین احتمال کار می‌کنیم. این احتمال بد این است که گازپروم[شرکت نفت و گاز روسیه] اعلام کند که صدور گاز به اروپا را قطع می‌کند.»

البته این ترس بیجا نیست. خبرگزاری رویترز با استناد به اسناد داخلی گازپروم گزارش داد که این شرکت به مشتریان اروپایی خود اطلاع داده است که به دلایل شرایط «فوق العاده» موجود، صدور گاز به کشورهای اروپایی را تضمین کرده نمی‌تواند.

بحث‌ها برسر نحوه مواجهه با قطع گاز روسیه در اتحادیه اروپا در جریان است. بر اساس یکی از طرح‌ها که به رسانه‌ها درز کرده است، کشورهای اروپایی باید دستکم ۱۵ درصد از مصرف گاز خود بکاهند. برخی از تدابیر برای صرفه جویی شامل کاهش مصرف گاز در ادارات و خانه ها است.

هدف از این طرح این است که فعالیت صنایع و نهادهای عمومی ضروری به علت کاهش واردات گاز مختل نشود.

تلاش کشورهای اروپایی برای یافتن منابع جدید گاز به طور کامل موفق نبوده است. این هفته رهبران کشورهای اروپایی قراردادهای واردات گاز را با الجزایر، آذربایجان و امارات متحده عربی امضا کردند. اما، به طور کامل جای خالی گاز روسیه را در سبد انرژی اروپا پر نمی‌کنند.

تحلیلگران صنعت انرژی پیشین بینی می‌کنند که قطع گاز روسیه قیمت مصرف انرژی و نرخ تورم را در اروپا افزایش خواهد داد که از نظر ثبات اقتصادی و اجتماعی پیامد‌های منفی برای اروپا در پی‌خواهد داشت.

نگاه روز
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید