سپنتا در گفتگو با افغانستان اینترنشنال: برای حکومتی بر اساس اراده مردم باید مبارزه شود

۱۴۰۱/۴/۲۹

رنگین دادفر سپنتا، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی پیشین افغانستان در یک گفتگوی اختصاصی با افغانستان اینترنشنال درباره خیزش‌های مسلحانه علیه طالبان از جمله جبهه مقاومت ملی گفت که برای رسیدن به یک صلح شرافتمندانه و تشکیل حکومتی بر اساس اراده مردم، باید مبارزات گوناگون صورت گیرد.

آقای سپنتا گفت قهرمانی و جانبازی کسانی که از ظلم به تنگ آمده‌اند و با طالبان مبارزه می‌کنند سزاوار "تکریم و احترام" است.

او با بیان این که مذاکره و گفتگو بدون داشتن قدرت به نتیجه نخواهد رسید، افزود مبارزه کسانی که دست به سلاح برده‌اند و مقاومت می‌کنند مشروع است.

آقای سپنتا در دو دهه گذشته روابط نزدیکی با حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان داشت و در حکومت او در سمت‌های مهمی ایفای وظیفه کرد.

وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی پیشین افغانستان گفت که مبارزه همه، از جمله افرادی مثل خود او که به مبارزه سیاسی و مدنی اعتقاد دارند، باید تا زمانی که شرایط برای ایجاد یک دولت قانونمند مساعد می‌شود، ادامه داشته باشد.

به گفته وی، برخوردی را که طالبان با مردم در پیش گرفته، سبب خواهد شد تا مقاومت‌های گسترده در افغانستان شکل بگیرد.

آقای سپنتا تاکید کرد که طرفدار افغانستانی دموکراتیک است، به مفهومی که مردم بتوانند قانونگذاران و مجریان را خودشان انتخاب کنند.

او خطاب به کسانی هم که در فکر تجزیه افغانستان‌اند نیز گفت که تجزیه وضعیت را از امروز بدتر خواهد کرد.