عمران خان در مورد «فروپاشی» اقتصادی پاکستان هشدار داد

۱۴۰۱/۴/۲۹

صدراعظم سابق پاکستان با متهم کردن حکومت شهباز شریف به سوءمدیریت کشور، مدعی شد که پاکستان به سوی فروپاشی اقتصادی در حرکت است.

این اظهارات عمران خان همزمان با کاهش بی‌سابقه ارزش پول پاکستان ابراز می‌شود که رئیس اتاق‌های تجارت پاکستان آن را تهدیدی برای امنیت ملی کشور توصیف نموده.

به نقل از اسوشیتدپرس، بی ثباتی سیاسی و تاخیر در دریافت ۱.۱۷ میلیارد دالر وام صندوق بین المللی پول، بحران اقتصادی را در این کشور تشدید کرده است. اکنون، قیمت ۱ دالر امریکایی معادل ۲۲۵ روپیه پاکستانی شده است.

عرفان اقبال شیخ، رئیس اتاق های تجارت و صنایع پاکستان روز چهارشنبه گفت که سقوط ارزش روپیه تبدیل به تهدیدی برای امنیت ملی پاکستان شده است. او افزود که بالا رفتن نرخ مواد سوختی به علت کاهش ارزش روپیه می‌تواند باعث کمبود مواد سوختی و ناآرامی و هرج مرج در پاکستان شود.

عمران خان در جمع خبرنگاران گفت که بحران اقتصادی کشور پس از برکناری حکومت او آغاز شد و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد. عمران خان گفت: «تنها راه حل برای حل مشکلات سیاسی و اقتصادی فعلی برگزاری انتخابات جدید فوری است.»

ظاهراً، پیروزی غیرمنتظره حزب تحریک انصاف در انتخابات ایالتی پنجاب، اعتماد به نفس عمران خان را برای پیروزی در انتخابات جدید پارلمانی افزایش داده است.

در هفته‌های اخیر، حکومت شهباز شریف برای تطبیق شروط صندوق بین المللی پول به خاطر دریافت ۶ میلیارد دالر وام جدید از این صندوق، مجبور شده است که یارانه‌های دولتی را برای برق و موادسوختی کاهش دهد و ظاهراً یکی از پیامدهای آن افزایش قیمت مواد غذایی در این کشور است.

این اقدام نارضایتی عمومی را از حکومت ایتلافی شریف افزایش داده است

حکومت شهباز شریف سیاست‌های عمران خان را مسئول وضعیت اقتصادی کنونی پاکستان می‌داند.