«او رئیس‌جمهور ما نیست»: معترضان رهبر جدید سریلانکا را نپذیرفتند

۱۴۰۱/۴/۳۰

پس از انتخاب رئیس‌جمهور جدید سریلانکا از سوی پارلمان این کشور، معترضان بار دیگر روز چهارشنبه به خیابان‌های پایتخت بازگشتند.

آنان رانیل ویکرمسنگه، رئیس جمهور جدید سریلانکا را نیز مسئول بحران اقتصادی و سیاسی می‌دانند و می‌گویند که او را نمی‌پذیرند و به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

صد‌ها معترض روز چهارشنبه در گوتاگوگامای کلمبو تجمع کردند؛ جایی که هفته گذشته استعفای راجاپاکسا از ریاست جمهوری را جشن گرفتند.

الجزیره گزارش می‌دهد که رهبران معترضان حاضر نشده‌اند ویکرمسنگه ۷۳ ساله را که شش بار در سمت نخست‌وزیری کار کرده، به‌عنوان رئیس جمهور جدید بپذیرند.

واسانتا مودالیگه، رهبر فدراسیون دانشجویی خطاب به معترضان گفت: «پارلمان امروز رئیس‌‌جمهور جدید را انتخاب کرد، اما او برای ما جدید نیست. ما موفق شدیم گوتابایا راجاپاکسا را با ۶.۹ میلیون رای بیرون کنیم. مسنگه نیز رئیس‌جمهور ما نیست. مأموریت مردم حضور در خیابان است.»

معترضان ویکرمسنگه را متهم کرده‌اند که با خانواده قدرت‌مند راجاپاکسا برای غلبه بر رقبای سیاسی معامله کرده است.

معترضان در جریان اعتراضات هفته گذشته، اقامتگاه شخصی ویکرمسنگه را به آتش کشیدند و دفتر وی را اشغال کردند.

در تظاهرات روز چهارشنبه نیز همه سخنرانان از جمله راهبان بودایی، روحانیون کاتولیک، دانشجویان و هنرمندان از تایید انتخاب پارلمان خودداری کردند.

یکی از سخنرانان با اشاره به ۱۳۴ قانونگذار که به ویکرمسنگه رای دادند، گفت: «رانیل ویکرمسینگه باید بداند که میلیون‌ها نفر در خیابان‌ها بسیار بزرگتر از ۱۳۴ نفر هستند.»

انتصاب مسنگه به‌عنوان نخست‌وزیر در ماه می و سپس سرپرستی مقام ریاست جمهوری پس از فرار راجاپاکسا در ماه جولای، خشم معترضانی را که خواستار کناره‌گیری نخبه‌گان حاکم کشور هستند، بیشتر کرده است.