گزارش بی‌بی‌سی: طالبان دو داکتر را به اتهام "درمان مقاومتگران" در اندراب کشته‌اند

۱۴۰۱/۵/۵

به گزارش بی‌بی‌سی، طالبان در چند ماه گذشته دو داکتر را به اتهام درمان افراد جبهه مقاومت ملی در ولسوالی اندراب ولایت بغلان کشته‌اند. یک داکتر نیز در بازداشت این گروه بسر می‌برد. طالبان همچنین دو تن را به اتهام حمله به نیروهای این گروه کشته‌اند و اجازه دفن اجساد را نداده‌اند.

بی‌بی‌سی انگلیسی در هماهنگی با طالبان یک خبرنگار خود را به اندراب فرستاده تا از نزدیک از این ولسوالی گزارش دهد.

به گزارش این رسانه، یک داکتر به نام زین‌الدین همراه با پنج تن از بستگانش از جمله کودکان خردسال در خانه‌اش به قتل رسید. یکی از بستگان این داکتر مدعی شد که او به دلیل ارائه خدمات درمانی به نیروهای جبهه مقاومت کشته شده است.

او به بی‌بی‌سی گفت: «به عنوان یک پزشک وظیفه او بود که همه را معالجه کند.»

همچنین در ماه فبروری یک پزشک دیگر به نام دکتر خرمی در ولسوالی ده صلاح نیز کشته شد. یکی از بستگان او ادعا کرد که خرمی قبلاً تهدیدهایی از سوی طالبان دریافت کرده بود. او گفت که طالبان به او هشدار داده بودند تا از درمان افراد مرتبط با مقاومت دست بردارد.

مردم محل به بی‌بی‌سی گفتند که پزشک سوم همچنان در بازداشت طالبان بسر می‌برد.

اسدالله هاشمی، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت بغلان این اتهامات را رد کرده است.

اما او اعتراف کرد که یک پزشک در منطقه کشته شده است. او این حادثه را به "دشمنی شخصی" نسبت داد.

در همین حال بی‌بی‌سی به نقل از منابع محلی گزارش می‌دهد که طالبان در یکی از روستاهای اندراب دو باشنده محل به نام‌های عبدالهاشم و نورالله را متهم به حمله به کاروان موترهای این گروه کرده و کشته‌اند.

یکی از بستگان این افراد به بی‌بی‌سی گفت «طالبان اجازه ندادند مردان در مراسم تشییع جنازه عبدالهاشم شرکت کنند. فقط زنان اجازه داشتند او را دفن کنند.»

اما رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای بغلان اتهامات مربوط به قتل‌های فراقانونی را رد کرد. او اما افزود اگر کسی در جریان یک عملیات «در برابر نیروهای دولتی مقاومت کند» ممکن است کشته یا دستگیر شود.

رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای بغلان گفت: «این در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد.»