واخان بدخشان؛ وزارت دفاع طالبان می‌گوید در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان هیچ مشکلی نیست

۱۴۰۱/۵/۶

طالبان می‌گوید در بدخشان و دیگر مناطق سرحدی و "خطوط فرضی" افغانستان هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و این مناطق تحت کنترل این گروه است.

وزارت دفاع طالبان گفته است در پی گزارش رسانه‌ها مبنی بر پیشروی نظامیان پاکستانی در واخان بدخشان، مسئولان این گروه به مناطق مرزی در بدخشان رفتند.

روز چهارشنبه پنجم اسد، ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد طالبان محلی یک بنا را در واخان بدخشان که در مرز افغانستان و پاکستان ساخته شده تخریب می‌کنند.

در این ویدیوها یک عضو طالبان ادعا می‌کند که دولت پاکستان نشانه‌های مرزی را در خاک افغانستان ساخته است.

وزارت دفاع طالبان روز پنجشنبه، ششم اسد در خبرنامه نوشت که مسئولان فرقه عمر ثالث و لوای هشتم سرحدی همراه با دیگر نیروهای این گروه برای بررسی وضعیت به ولسوالی‌های واخان، زیباک و اشکاشم بدخشان رفتند.

در خبرنامه آمده است که افراد طالبان از مرز "بورغیل" در ولسوالی واخان که خط مرزی میان افغانستان و پاکستان است، بازدید کرده و از نیروهای سرحدی مستقر در این مناطق به خاطر تامین امنیت سرحدات و حفظ تمامیت ارضی افغانستان، قدردانی کرده‌اند.

‏وزارت دفاع طالبان تاکید کرده است که تمام ساحات مرزی در بدخشان و سایر مناطق سرحدی و "خطوط فرضی" افغانستان تحت کنترل طالبان قرار دارد و هیچگونه مشکلی در این مناطق وجود ندارد.

در روزهای اخیر گزارش‌های مبنی بر واگذاری یا اضافه شدن منطقه کوهستانی واخان در مرز افغانستان با چین به دهلیز اقتصادی پاکستان و چین، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

در ویدیوهای منتشر شده، طالبان محلی در بدخشان می‌گویند بناهای را که توسط پاکستان در نقطه صفر مرزی ساخته شده بود، تخریب کرده‌اند.

پیش از این، مقام‌های پاکستانی نیز گزارش‌ها درباره اضافه شدن واخان افغانستان به کریدور اقتصادی چین و پاکستان را تکذیب کرده بودند.

وزارت دفاع طالبان افزوده است که نیروهای دفاعی و امنیتی این گروه متعهد به حسن همجواری با کشورهای همسایه افغانستان است و در صورت تجاوز به حریم افغانستان، از خاک این کشور دفاع می‌کنند.

تازه‌ترین خبرها