حقابه ایران از رود هلمند؛ رئیس‌جمهور ایران می‌گوید از حقوق ملت خود کوتاه نخواهد آمد

۱۴۰۱/۵/۶

رئیس‌جمهور ایران در جلسه هیات وزیران، به وزرای امور خارجه و انرژی این کشور دستور داد که حقابه ایران از رود هلمند را پیگیری کنند.

ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه ۵ اسد، در نشست هیات وزیران تاکید کرده است که جمهوری اسلامی در خصوص پیگیری «حقوق ملت» ایران به هیچ عنوان کوتاه نخواهد آمد.

دفتر ریاست‌جمهوری ایران در خبرنامه‌ می‌گوید که آقای رئیسی به وزارتخانه‌های مربوطه ماموریت داد که با جدیت، سایر راه‌های تامین آب شرب و آب کشاورزی برای مردم استان سیستان و بلوچستان از جمله از طریق حفر چاه‌های ژرف و اختصاص دکل‌های ویژه را پیگیری و هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند.

مقام‌های جمهوری اسلامی در حالی بر سر حقابه این کشور از رود هلمند تاکید می‌کنند که طالبان پیوسته گفته‌اند که طبق قراداد افغانستان و ایران، حقابه سالانه ایران داده شده است.

پیشتر، وزیر انرژی جمهوری اسلامی ایران گفت که طالبان تاکنون فقط در کلام وعده تحقق حقابه این کشور را داده است.

علی‌اکبر محرابیان به خبرنگاران گفت که کلام به هیچ وجه کافی نیست و برای تحقق حقابه ایران شخصا با طالبان وارد مذاکره می‌شود و به زودی به افغانستان سفر می‌کند. او تاکید کرد که مذاکرات جدی با طالبان خواهد داشت.

اختر محمد نصرت، سخنگوی وزارت آب و انرژی طالبان هفته گذشته در صحبت با افغانستان اینترنشنال گفت که به ایران نظر به توافق حق آب داده شده است.

مقام‌های ایرانی می‌گویند امسال آبی جاری کمتر از ۴ میلیون متر مکعب بوده و این در حالی است که در معاهده هلمند بین ایران و افغانستان میزان حقابه ۸۲۰ میلیون متر مکعب است.

حقابه ایران همواره از مسائل بحث برانگیز میان ایران و افغانستان بوده است. با تسلط طالبان بر افغانستان این موضوع تبدیل به یک مساله جدی میان دو کشور شده است.

سازمان مدیریت بحران ایران می‌گوید بر اساس قرارداد سال ۱۳۵۱، افغانستان از رودخانه هلمند باید ۵۰ متر مکعب آب در ثانیه وارد ایران کند، اما تاکنون حتی یک متر مکعب آب هم داده نشده است.