وزیر خارجه چین: در صورت توقف کشت کوکنار در افغانستان چین آماده ارائه معیشت بدیل است

۱۴۰۱/۵/۷

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در حاشیه نشست تاشکند در باره افغانستان با وانگ‌ یی، وزیر خارجه چین دیدار کرد.

به گفته وزارت خارجه طالبان، وانگ‌ یی در این دیدار تاکید کرده است که در صورت توقف کشت کوکنار در افغانستان، چین آماده است تا به کشاورزارن افغان معیشت بدیل ارائه کند.

دو طرف در این دیدار در مورد روابط دو جانبه، وضعیت اقتصادی و بشری در افغانستان گفتگو کرده‌اند.

ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در اوایل سال جاری، در فرمانی، کشت کوکنار را در افغانستان ممنوع اعلام کرد.

با این حال، وزیر داخله تاجیکستان اخیراً گفت که پس از تسلط طالبان بر افغانستان قاچاق مواد مخدر در مرزها بیشتر شده است. رمضان رحیم‌زاده گفت که طالبان در جلوگیری از قاچاق مواد مخدر موفق نبوده‌اند.

حافظ ضیا جلال، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان در رشته توییتی می‌گوید که وانگ‌ یی در باره کمک‌های چین به افغانستان در بخش بشری و بازسازی به ویژه در قسمت تجارت و زراعت صحبت کرد. به گفته ضیا جلال، وزیر خارجه چین هدف از کمک‎‌های چین به افغانستان را تقویت زراعت و خود‌کفای اقتصادی افغانستان عنوان کرده است.

طالبان می‌گوید وزیر خارجه چین تعهد کرده است که از اول ماه اگست صدور ویزا به افغان‌ها را آغاز می‌کند.

به گفته طالبان، امیر خان متقی در این دیدار از وایگ‌ یی به خاطر فراهم کردن زمینه پروازهای شرکت هوایی آریانا به شهر اورمچی چین، قدرانی کرده گفته است که این ابتکار سبب افزایش صادرات افغانستان به چین خواهد شد.

هیات طالبان به رهبری امیرخان متقی روز دوشنبه هفته جاری برای شرکت در نشست بین‌المللی تاشکند درباره افغانستان به ازبکستان رفت و در حاشیه این نشست با مقامات کشورهای مختلف دیدار کرد.

در نشست بین‌الملل تاشکند به شمول امریکا، روسیه، اتحادیه اروپا، چین، بریتانیا، هند، ایران و پاکستان نمایندگان بیست کشور و سازمان نیز حضور داشتند.

در این نشست، نمایندگان کشورها درباره هماهنگی کمک‌های جامعه بین‌المللی، گفتگو با طالبان در مورد ایجاد یک حکومت فراگیر، احترام به حقوق زنان و تضمین دسترسی دختران به آموزش کامل، تضمین مقام‌های طالبان مبنی بر جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر گفتگو کردند.

خبرها
خبرها
قدیمی ترین مشاغل خانوادگی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید