سفارت اوکراین در لبنان به رویترز می‌گوید که یک کشتی سوری حامل آرد و جو سرقت شده از فروشگاه‌های اوکراینی روز چهارشنبه در بندر طرابلس در شمال لبنان پهلو گرفته است.

این سفارت، روسیه را متهم به دزدی می‌کند و می‌افزاید که این موضوع را با رئیس‌جمهور لبنان در میان گذاشته است.

سفارت اوکراین در لبنان به رویترز گفت: «این کشتی از یک بندر کریمه که به روی کشتی‌های بین‌المللی بسته است، سفر کرده است و حامل ۵ هزار تن جو و ۵ هزار تن آرد است. ما گمان می‌کنیم از فروشگاه‌های اوکراین غارت شده است.»

این سفارت می‌گوید که این اولین بار است محموله غلات سرقت شده از اوکراین به لبنان می‌رسد.

روسیه پیشتر اتهاماتی مبنی بر سرقت غلات اوکراینی را رد کرده بود. اما یکی از مقامات سفارت روسیه در لبنان به رویترز گفت که نمی‌تواند درباره این کشتی اظهار نظر کند.

سفیر اوکراین روز پنجشنبه در دیدار با میشل عون، رئیس جمهور گفت که خرید کالاهای دزدیده شده اوکراینی به روابط دوجانبه کی‌یف و بیروت آسیب می‌رساند.

یک مقام لبنانی تایید کرد که این موضوع در دیدار روز پنجشنبه سفیر اوکراین با رئیس جمهور لبنان مطرح شده است. او گفت که کی‌یف نگران این است که روسیه سعی کند گندم اوکراینی دزدیده شده را به تعدادی از کشورها از جمله لبنان بفروشد.

امین سلام، وزیر اقتصاد لبنان به رویترز گفت که گمرک این کشور در حال پیگیری این موضوع است.

سلام پیشتر روز پنجشنبه گفته بود که کمبود شدید نان در لبنان در این هفته با واردات جدید گندم کاهش خواهد یافت، اما نگفت که این گندم از کجا می‌آید.

یک مقام گمرک لبنان به رویترز گفت که بندر طرابلس کشتی را به دلیل سوء ظن حمل کالاهای سرقت شده تخلیه نکرده است.

کشتی لائودیسه یکی از سه کشتی متعلق به اداره بندر سوریه است که اوکراین می‌گوید گندم غارت شده را از فروشگاه‌هایی در خاک اوکراین حمل می‌کنند.

هر سه کشتی از سال ۲۰۱۵ توسط ایالات متحده تحریم شده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در مورد لنگر انداختن کشتی لائودیسه در طرابلس گفت که نمی‌تواند در مورد این کشتی خاص اظهار نظر کند، اما گفت که می‌تواند «این واقعیت را تایید کند که روس‌ها غلات متعلق به اوکراین را دزدیده‌اند.»

تازه‌ترین خبرها

روسیه گردی با چهار چرخ
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید