وزیر خارجه ایران: اگر حقابه ایران حل نشود روی روابط افغانستان و ایران تاثیر منفی می‌گذارد

۱۴۰۱/۵/۷

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان هشدار داده است اگر مساله حقابه ایران از رود هلمند با «سرعت و جدیت» حل و فصل نشود، این موضوع روی سایر همکاری‌ها میان افغانستان و ایران تاثیر منفی خواهد گذاشت.

وزارت خارجه ایران می‌گوید حسین امیر عبداللهیان در این تماس تلفنی تاکید کرده است که تحویل حقابه ایران شاخص مهمی ‌برای سنجش تعهدات عملی طالبان به تعهدات بین‌المللی در قبال ایران است.

جمهوری اسلامی ایران پس از تسلط طالبان بر افغانستان به صورت بی‌سابقه روی حقابه این کشور از رود هلمند تاکید کرده است.

رئیس‌جمهور ایران روز چهارشنبه ۵ اسد، به وزارتخانه‌های خارجه و انرژی این کشور ماموریت داد که موضوع حقابه ایران را پیگیری کنند.

وزیر خارجه ایران روز جمعه هفتم اسد به وزیر خارجه طالبان گفته است که قرار است به زودی هیات عالی‌رتبه‌ از وزارت انرژی ایران برای بررسی و رفع موانع موجود و رایزنی با مقامات افغانستان در مورد حقابه به افغانستان سفر کند.

براساس اعلامیه وزارت خارجه ایران، حسین امیرعبداللهیان با اشاره به بارندگی‌های اخیر و جاری شدن آب در رودخانه هلمند، اظهار امیدواری کرده که موانع مصنوعی جهت رسیدن آب‌ به جمهوری اسلامی ایران و تامین حقابه ایران وجود نداشته باشد.

طبق این اعلامیه، امیر خان متقی در این تماس تلفنی گفته است: «ما نسبت به حقابه ایران متعهد هستیم. زمانی که آب موجود باشد، آنرا به سوی ایران روان می‌سازیم.»

وزیر خارجه ایران افزوده است که دو کشور می‌تواند با تشکیل تیم فنی و عملیاتی مشترک مسیر رودخانه را به مجرای درست خود برگرداند تا مردم دو سوی مرز از هدر رفتن آب آسیب نبینند.

حسین امیر عبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود به علاقه‌مندی فعالان بخش‌های خصوصی ایران برای حضور در اقتصاد افغانستان اشاره کرده و گفته است که این کشور از حضور و فعالیت بخش‌ خصوصی خود در افغانستان پشتیبانی می‌کند. او تاکید کرده است که این کشور همزمان انتظار دارد که حکومت سرپرست طالبان نیز با توجه به اهمیت فعالیت‌های بخش خصوصی در اقتصاد افغانستان از فعالان اقتصادی ایران در افعانستان حمایت کنند.

مقام‌های جمهوری اسلامی در حالی بر سر حقابه این کشور از رود هلمند تاکید می‌کنند که طالبان پیوسته گفته‌اند که طبق قراداد افغانستان و ایران، حقابه سالانه ایران داده شده است.

پیشتر، وزیر انرژی جمهوری اسلامی ایران گفت که طالبان تاکنون فقط در کلام وعده تحقق حقابه این کشور را داده است.

مقام‌های ایرانی می‌گویند امسال آبی جاری کمتر از ۴ میلیون متر مکعب بوده و این در حالی است که در معاهده هلمند بین ایران و افغانستان میزان حقابه ۸۲۰ میلیون متر مکعب است.

حقابه ایران همواره از مسائل بحث برانگیز میان ایران و افغانستان بوده است. با تسلط طالبان بر افغانستان این موضوع تبدیل به یک مساله جدی میان دو کشور شده است.

خبرها
قدیمی ترین مشاغل خانوادگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید