وزارت خارجه امریکا: طالبان با پناه دادن به رهبر القاعده در کابل، توافق دوحه را نقض کردند

۱۴۰۱/۵/۱۱

وزارت خارجه امریکا با انتشار بیانیه‌ای می‌گوید طالبان با پناه دادن به رهبر القاعده در کابل، توافق‌ دوحه را به شدت نقض کردند. در بیانیه‌ای که در وب‌سایت وزارت خارجه امریکا منتشر شده، آمده که طالبان به مردم افغانستان و تمایل برای عادی‌سازی روابط با جامعه بین‌الملل خیانت کرده‌اند.

در بیانیه تصریح شده است که در مواجهه با عدم تمایل یا ناتوانی طالبان در پایبندی به تعهدات خود، ما به حمایت از مردم افغانستان با کمک‌های بشردوستانه قوی و دفاع از حقوق بشر آنها به ویژه حمایت از زنان و دختران در این کشور، ادامه خواهیم داد.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید: "بعد از مرگ ظواهری، جهان مکان امن‌تری است و ایالات متحده به اقدامات قاطعانه علیه کسانی ادامه خواهد داد که کشور، مردم یا متحدان و شرکای ما را تهدید می‌کنند."

باشندگان شهر کابل روز یکشنبه، ۹ اسد را با شنیدن صدای انفجار مهیب آغاز کردند. طالبان در آنروز اعلام کردند که یک موشک بر خانه‌ای خالی در شیرپور کابل فرود آمده و تلفاتی در پی نداشته است، اما چند روز بعد سخنگوی طالبان اذعان کرد که انفجار روز یکشنبه ناشی از حمله هواپیماهای امریکایی به خانه‌ای در شهر کابل بوده است.

بعدا جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا دوشنبه‌شب، ۱۰ اسد اعلام کرد که ایمن الظواهری در یک حمله هوایی نیروهای امریکایی در شهر کابل، پایتخت افغانستان کشته شده است.

وزارت خارجه امریکا توضیح داده است که رئیس‌جمهور بایدن پارسال به مردم امریکا تعهد داده بود که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، ایالات متحده به حفاظت از کشور ما و اقدام در برابر تهدیدات تروریستی ناشی از افغانستان ادامه خواهد داد. "رئیس جمهور در آن زمان تصریح کرد که ما در حفاظت از میهن تردید نخواهیم کرد."

به گفته وزارت خارجه امریکا با عملیاتی در شهر کابل که منجر به قتل رهبر القاعده شد، این کشور به تعهد خود عمل کرده است و در آینده نیز در مقابل هر گونه تهدید به این کار دست خواهد زد.

سفیران - فصل سوم
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید