روسیه می‌گوید غرب ممکن بر سر اوکراین جنگ هسته‌ای راه‌اندازی کند

۱۴۰۱/۵/۱۲

یک دیپلمات روسی روز سه‌شنبه در سازمان ملل گفت که جنگ اوکراین باعث نمی‌شود روسیه از سلاح هسته‌ای استفاده کند اما می‌تواند تصمیم بگیرد از زرادخانه هسته‌ای خود در پاسخ به «تجاوز مستقیم» کشورهای ناتو استفاده کند.

او افزود که غرب ممکن بر سر اوکراین جنگ هسته‌ای راه‌اندازی کند.

این دیپلمات می‌گوید که روسیه هیچگاه تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین نکرده است. الکساندر تروفیموف، یک دیپلمات روس در کنفرانس منع گسترش سلاح های هسته‌ای گفت: «این که ادعا می‌شود روسیه در اوکراین تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای کرده است، کاملاً بی‌اساس، جدا از واقعیت و گمانه‌زنی‌های غیرقابل قبول است.‌»

روسیه چند روز پس از تهاجم بر اوکراین، با استناد به آنچه که اظهارات تهاجمی رهبران ناتو و تحریم‌های اقتصادی غرب علیه مسکو خواند، نیروهای بازدارنده خود شامل واحدهای سلاح‌های هسته‌ای را در حالت آماده باش قرار داد.

اما به گزارش رویترز، تروفیموف، یک دیپلمات ارشد در بخش منع اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه گفت که مسکو تنها در پاسخ به سلاح های کشتار جمعی یا حمله متعارف که موجودیت این کشور را تهدید می‌کند، از سلاح‌های هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

تروفیموف در کنفرانس سازمان ملل برای بررسی معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته ای گفت: «هیچ یک از این دو سناریوی فرضی مربوط به وضعیت اوکراین نیست.»

با این حال، او گفت که کشورهای ناتو با حمایت از اوکراین «به طور خطرناکی در آستانه درگیری نظامی» قرار گرفته اند.

تروفیموف گفت که روسیه آشکارا برای جلوگیری از جنگ هسته‌ای ایستادگی می‌کند اما اگر کشورهای غربی تلاش کنند «عزم ما را آزمایش کنند، روسیه عقب‌نشینی نخواهد کرد.»

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید