چه کسی رهبری شبکه القاعده را به عهده خواهد گرفت؟

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲

خبرگزاری رویترز فهرستی از نام‌های کسانی را منتشر کرده که احتمال دارد جانشین ایمن ظواهری شوند.

این رسانه به نقل از کارشناسان نوشته مدعی اصلی رهبری القاعده سیف‌العادل، افسر سابق نیروهای ویژه مصر است.

عادل با پیشینه نظامی، به عنوان مرد شماره سوم القاعده شناخته می‌شود.

رویترز می‌گوید حضور ایمن‌الظواهری به معنای تداوم یک سازمان واقعی بود و حالا سوال اصلی این است: در دنیایی که گروه‌هایی مانند طالبان قدرتمندتر هستند و گروه‌هایی مثل داعش نیز فعال اند، چه کسی می‌تواند خلای رهبری القاعده را پر کند.

ایمن‌ ظواهری روز یکشنبه، ۹ اسد در خانه‌ای در شیرپور کابل توسط طیاره بدون سرنشین امریکایی کشته شد.

ظواهری پس از سال ۲۰۱۱، زمانی که اسامه بن‌ لادن، بنیانگذار القاعده در حملات هواپیمای امریکایی در پاکستان کشته شد، رهبری این گروه را بر عهده گرفت.

در تحلیلی که رویترز منتشر کرده،‌ فهرست افرادی که احتمالا جانشین ظواهری خواهند شد طولانی نیست، اما به گفته این روزنامه آنان جاگزین‌های بالقوه‌ای‌ اند که می‌توانند با ظواهری برابری کنند.

اولین جانشینی که رویترز از آن نام برده سیف‌العادل است. کارنامه جهادی سیف‌ العادل به سال ۱۹۸۱ میلادی برمی‌گردد، زمانی که او با ظواهری مظنون به دست داشتن در ترور انور سادات، رئیس جمهور وقت مصر پس از امضای معاهده صلح با اسرائیل بود.

عادل در سال ۱۹۹۸ میلادی به برنامه‌ریزی حملات بمب‌گذاری علیه سفارت‌های امریکا در نایروبی و دارالسلام در تانزانیا کمک کرد و در دهه ۱۹۹۰ میلادی اردوگاه‌های آموزشی را برای القاعده در سودان، پاکستان و افغانستان ایجاد کرد.

گزینه دیگر برای جاگزینی ایمن الظواهری فردی به نام یزید مبارک، معروف به ابوعبیده یوسف‌العنابی است. یزید مبارک، القاعده را در شبه‌جزیره عرب رهبری می‌کند.

برخی کارشناسان می‌گویند گزینه دیگر برای رهبری القاعده احتمالا عبدالرحمن المغربی، یکی از فرماندهان این گروه است. عبدالرحمن المغربی با دختر ایمن ظواهری ازدواج کرده است.

امریکا پاداشی به ارزش ۷ میلیون دالر را در مقابل اطلاعاتی که منجر به یافتن مکان عبدالرحمن المغربی شود اختصاص داده است.

رویترز نوشته القاعده از زمان انجام حملات ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۱۱ میلادی با شکست‌هایی مواجه شده است. از جمله فشار نظامی ایالات متحده و رقابت با داعش، گروه تروریستی که زمانی بر مناطق وسیعی در عراق و سوریه حکومت می‌کرد.

با این حال ناظران می‌گویند بعید است که ساختار القاعده پس از مرگ ظواهری به طرز چشمگیری تغییر کند.

آرون زلین، تحلیلگر بخش خاورمیانه اندیشکده موسسه واشنگتن و کارشناس امور گروه‌های جهادی می‌گوید رهبران ارشد القاعده که در سراسر خاورمیانه، آسیای جنوبی و آفریقا پراکنده‌اند، مسئولیت رهبری این گروه را از طریق شاخه‌های مختلف آن به عهده خواهند داشت.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید