رئیس اف‌بی‌آی از احتمال حملات تروریستی از خاک افغانستان به امریکا نگران است

۱۴۰۱/۵/۱۴

کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی با اشاره به "شکاف‌های اطلاعاتی فزاینده" از زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، گفت که نسبت به احتمال وقوع حملاتی از خاک این کشور به ایالات متحده امریکا نگران است.

او این نگرانی را روز پنج‌شنبه در جلسه استماعیه کمیته قضایی سنای امریکا مطرح کرد.

سی‌ان‌ان گزارش داده است که در این جلسه لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه از رئیس پولیس فدرال امریکا پرسیده که "آیا نگران حمله به امریکا از مناطقی مانند افغانستان است" و پاسخ آقای رای به این سوال مثبت بوده است.

رئیس اف‌بی‌آی گفت: "به ویژه اکنون که ما از آن کشور خارج شده‌ایم، من نگران از دست دادن احتمالی منابع و اطلاعات در افغانستان هستم.»

رئیس اف‌بی‌آی افزود که او نگران است تروریست‌ها در ایالات متحده از رشد بالقوه سازمان‌های تروریستی در افغانستان، الهام بگیرند. آقای رای گفت: "من نگران این احتمال هستم که شاهد بازسازی القاعده باشیم، شاخه خراسان داعش به طور بالقوه از محیط امنیتی رو به وخامت سوء استفاده کند و من نگران هستم که تروریست‌ها در جهان، از جمله در ایالات متحده از آنچه که در افغانستان می‌بینند، الهام بگیرند."

اظهارات او ۵ روز بعد از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده توسط هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در قلب کابل بیان می‌شود.

رئیس‌جمهور جو بایدن روز دوشنبه، هنگامی که از اجرای موفقانه عملیاتی برای هدف قرار دادن ظواهری پرده برمی‌داشت، گفت: "من [هنگام خروج از کابل] به مردم امریکا قول داده بودم که به اجرای عملیات ضد تروریسم موثر در افغانستان و فراتر از آن ادامه دهیم. ما این کار را انجام دادیم."

با این حال، زمانی که روز پنجشنبه از او پرسیده شد که آیا از اینکه ظواهری در افغانستان زندگی می‌کرد، متعجب است؟ وی پاسخ داد که تعجب نکرده اما ناامید شده است.

نگرانی مشابهی نگرانی رای، در بیانیه‌ای که بعد از مرگ ظواهری، از آدرس وزارت خارجه امریکا منتشر شد، نیز بازتاب داده شده است. در این اعلامیه آمده است: "وزارت امور خارجه معتقد است با توجه به مرگ ایمن الظواهری، ظرفیت بیشتری برای خشونت ضد امریکایی وجود دارد."

در این بیانیه آمده است: "اطلاعات کنونی حاکی از آن است که سازمان‌های تروریستی به برنامه‌ریزی حملات تروریستی علیه منافع ایالات متحده در چندین منطقه در سراسر جهان ادامه می‌دهند."

گفته شده است که برای اجرای این حملات ممکن است از تاکتیک‌های متنوعی از جمله عملیات انتحاری، ترور، آدم‌ربایی، هواپیماربایی و بمب‌گذاری استفاده شود.

خبر ورزشی
دیدگاه
سرانجام، قانون

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید