بلومبرگ: کشته شدن ایمن الظواهری به تلاش‌ها برای آزادسازی ذخایر مسدود شده افغانستان ضربه زد

۱۴۰۱/۵/۱۴

خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید طالبان با پناه دادن به رهبر القاعده به تلاش‌های سیاسی برای آزاد کردن ۳.۵ میلیارد دالر بودجه مسدود شده افغانستان ضربه زده است.

قبل از کشته شدن ایمن الظواهری در کابل، مقامات امریکایی و طالبان در مورد آزادی بخشی از دارایی‌های بلوکه شده افغانستان بحث کردند.

اَلکس زِردن، یکی از مقامات سابق خزانه‌داری امریکا که در زمان دولت ترامپ در کابل کار می‌کرد به بلومبرگ گفته است «قرار دادن تروریست‌ها در بانک مرکزی افغانستان که از سوی سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و امریکا تحریم شده و پناه دادن به رهبر القاعده در مرکز شهر کابل نشان دهنده ناتوانی عمیق طالبان در تبدیل شدن به یک سهامدار مسئول بین‌المللی است.»

قبلاً خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داده بود که پیشنهادهایی میان امریکا و طالبان برای آزادسازی ذخایر بانک مرکزی افغانستان در یک «صندوق امانی» رد و بدل شده است. با این حال، خودداری طالبان از برکناری سرپرست بانک مرکزی افغانستان، یکی از موارد اختلافی جدی میان دو طرف است.

دو منبع به رویترز گفته بودند که اختلافات قابل توجهی بین طرفین باقی مانده است، از جمله خودداری طالبان از جایگزینی مسئولان ارشد بانک مرکزی، که یکی از آنها تحت تحریم‌های ایالات متحده است.

وزارت خارجه امریکا در ۶ اسد، تایید کرد که هیات امریکایی با نمایندگان «طالبان و متخصصین افغان» در تاشکند، پایتخت ازبکستان در مورد آزادسازی ۳.۵ میلیارد دالر از ذخایر ارزی افغانستان در یک حساب بانک مرکزی دارای مجوز بحث کردند.

بر اساس اعلامیه وزارت خارجه امریکا، تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و برایان نلسون، معاون وزارت خزانه‌داری در بخش تروریسم و مسایل مالی با نمایندگان طالبان در مورد «تلاش‌های جاری برای دسترسی به ۳.۵ میلیارد دالر در ذخایر بانک مرکزی برای استفاده مردم افغانستان تبادل نظر کردند.»

بلومبرگ گفته است موضوع اصلی این گفتگوها این بود که چگونه این پول بدون آنکه بدست طالبان بیافتد، به مردم افغانستان برسد.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در اگست ۲۰۲۱، امریکا بیش از ۹ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرد. بخش عمده ذخایر بانک مرکزی افغانستان در حساب‌های موسسات مالی در امریکاست.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در ماه فبروری یک فرمان اجرایی را امضا کرد که راه را برای اختصاص حدود نیمی از ۷ میلیارد دالر دارایی‌ مسدود شده افغانستان را برای جبران خسارت قربانیان ۱۱ سپتامبر هموار می‌کند. بر اساس این فرمان، نیمی از این مبلغ برای مردم افغانستان در نظر گرفته شده است.

علی‌رغم پناه دادن طالبان به رهبر القاعده در کابل، اما مقامات امریکا پس از کشته شدن ایمن الظواهری در خصوص آینده روابط امریکا و تاثیرات احتمالی این مساله اظهار نظر نکرده‌اند.

خبرها
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید