شورای مقاومت ملی انفجارهای اخیر در غرب کابل را «امتداد جنایت‌های هدف‌مند» خواند

۱۴۰۱/۵/۱۵

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان، حملات انفجاری دو روز اخیر بر شیعیان و هزاره‌ها در غرب شهر کابل را محکوم کرد.

این شورا در اعلامیه‌ای می‌گوید که حملات اخیر بر مراسم «عزاداران ماه محرم در امتداد جنایت‌های هدفمند و ضد بشری» صورت گرفته است.

شورای مقاومت ملی می‌گوید این حملات که پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده صورت می‌گیرد، بیانگر این واقعیت است که «کابل تحت اشغال طالبان تبدیل به پناهگاه امن گروه‌های تروریستی» شده است.

گروه داعش مسئولیت حملات خونین دو روز اخیر در غرب شهر کابل را بر عهده گرفته است.

شورای مقاومت روز شنبه ۱۵ اسد، در اعلامیه‌ای گفت که شیعیان و هزاره‌های افغانستان سال‌هاست که هدف حملات غیر انسانی و فاجعه‌بار گروهای تروریستی قرار می‌گیرند.

بر اساس آمار طالبان، در حمله روز جمعه در منطقه سرکاریز کابل دستکم ۸ تن کشته و ۱۸ تن دیگر زخمی شدند. با آن که طالبان رقم تلفات انفجار روز شنبه در پل سوخته کابل را ۲ کشته و ۲۲ زخمی اعلام کرد، اما منابع شمار تلفات را بیشتر گزارش دادند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داد که در اثر انفجار روز شنبه دستکم ۸ نفر کشته و ۲۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که در این انفجار دستکم ۱۲ نفر کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

شورای مقاومت ملی تاکید کرده است که طالبان نه تنها در تامین امنیت عمومی در افغانستان ناکام بوده بلکه به گفته این شورا، دامنه ناامنی‌ها به گونه روز افزونی گسترش یافته است. در اعلامیه این شورا آمده است که طالبان با فراهم کردن پناهگاه امن برای گروه‌های تروریستی، زمینه را برای تهدیدهای تروریستی در افغانستان و جهان مساعد کرده است.

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان متشکل از شماری از رهبران مطرح جهادی و احزاب سیاسی افغانستان است که پس از تسلط طالبان در ترکیه اعلام موجودیت کرد.

در بخشی از اعلامیه این شورا آمده است که «قتل، ترورهای هدفمند، هدف گیری تجمعات مذهبی، یورش به حریم خصوصی، انفجارها و فعالیت‌های تروریستی کشور را در معرض چالش‌های جدی امنیتی قرار داده است.»

این شورا از علمای دینی افغانستان خواسته است که در ایام محرم با استناد به «حماسه کربلا» بیش از هر زمانی دیگر، «مردم را به ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم و عدالتی ترغیب کنند.»

عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای مصالحه افغانستان نیز حادثه انفجاری در پل سوخته را تروریستی دانسته و آن را در راستای «تفرقه‌افکنی» میان شهروندان افغانستان خوانده است.

تازه‌ترین خبرها