مسکو و کی‌یف یکدیگر را به پرتاب راکت بر نیروگاه هسته‌ای اوکراین متهم کردند

۱۴۰۱/۵/۱۵

روسیه و اوکراین روز جمعه یکدیگر را به پرتاب راکت بر نیروگاه اتمی زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی در اروپا و ایجاد یک فاجعه احتمالی متهم کردند. اوکراین راکت‌پراکنی بر نیروگاه هسته‌ای را «جنایت» دانست و روسیه با رد این ادعا گفت فقط چانس یاری کرد که از تشعشعات هسته‌ای جلوگیری شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، مسکو را مسئول این امر دانست و آن را به ارتکاب «یک جنایت آشکار، وقیحانه و یک عمل تروریستی» متهم کرد.

او در یک سخنرانی آخر شب خواستار تحریم کل صنعت هسته‌ای روسیه شد.

زلنسکی گفت: «این یک موضوع کاملاً امنیتی است. کسانی که تهدیدات هسته‌ای برای سایر کشورها ایجاد می‌کنند، مطمئناً قادر به استفاده مصون از فناوری‌های هسته‌ای نیستند.»

وزارت دفاع روسیه با متهم کردن اوکراین به حمله راکتی بر نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، اعلام کرد ظرفیت تولید یک واحد تولید برق در این نیروگاه کاهش یافته و منبع برق واحد دیگر قطع شده است.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «خوشبختانه، راکت‌های اوکراینی به تاسیسات نفت، سوخت و کارخانه اکسیجن اصابت نکرد و از آتش‌سوزی بزرگتر و حادثه احتمالی تشعشعات هسته‌ای جلوگیری شد.»

شهر انرودار و نیروگاه هسته‌ای مجاور آن در اوایل ماه مارچ امسال توسط نیروهای روسیه تصرف شدند و هنوز به خط مقدم نزدیک جنگ نزدیک است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا روز دوشنبه مسکو را به استفاده از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به عنوان سپر متهم کرد و اوکراین نیز روسیه را به پرتاب راکت از مواضع نزدیک به این نیروگاه متهم می‌کند.

وزارت خارجه اوکراین در توییتر خود نوشت: «عواقب احتمالی حمله به یک رآکتور معادل استفاده از بمب اتمی است.»

شرکت دولتی انرژی اتمی اوکراین پیشتر اعلام کرده بود که نیروگاه فعال است و هیچ تخلیه رادیواکتیو شناسایی نشده است.