سازمان جهانی صحت از شیوع بیماری تب دنگی در شرق افغانستان خبر می‌دهد

۱۴۰۱/۵/۱۵

سازمان جهانی صحت می‌گوید که یک بیماری ویروسی موسوم به تب دنگی در ولایت ننگرهار شیوع کرده و در کمتر از دوماه ۶۴ تن به آن مبتلا شده‌اند.

به گفته این سازمان موارد ابتلا به این بیماری قابل کنترول است اما باید از گسترش بیشتر آن جلوگیری شود. تب دنگی از طریق پشه به انسان منتقل می‌شود.

این سازمان می‌افزاید که از میان ۶۴ مورد بیماری تب دنگی، ۴۷ مورد آن را زنان تشکیل می‌دهند. به گزارش سازمان جهانی صحت، افراد مبتلا همه بالای پنج سال هستند.

دکتر لو داپنگ، نماینده سازمان جهانی صحت در افغانستان گفت: «افغانستان در حال حاضر با ترکیبی از شرایط اضطراری پیچیده بشردوستانه به دلیل درگیری‌های جاری، بلایای طبیعی مکرر و شیوع بیماری‌ها دست و پنجه نرم می‌کند. اگرچه تعداد موارد گزارش‌شده تب دنگی هنوز قابل مدیریت است، اما باید اقدامات فوری برای جلوگیری از گسترش بیشتر و به حداقل رساندن تأثیر آن بر سیستم صحی کشور انجام دهیم.»

شیوع تب دنگی به طور پراکنده در افغانستان ظاهر شده است. اولین شیوع در سال ۲۰۱۹ در منطقه شرق افغانستان با تنها ۱۵ مورد گزارش شد. با این حال، تا سپتامبر ۲۰۲۱، این بیماری دوباره ظاهر شد و تنها در ولایت ننگرهار ۷۷۵ نفر را مبتلا کرد و یک نفر را کشت.

تب دنگی یک بیماری نوظهور است که از طریق پشه منتقل می‌شود و اثرات بالقوه شدیدی بر سلامت عمومی دارد.

سازمان جهانی صحت می‌گوید که درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد اما پیشگیری موثرترین روش برای کاهش خطرات آن است. شیوه پیشگیری از این بیماری، مبارزه با پشه ناقل است.

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید