سازمان ملل خواستار ایجاد منطقه غیرنظامی در اطراف نیروگاه هسته‌ای اوکراین شد

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

پس از آن که کی‌یف و مسکو چندین بار یکدیگر را به پرتاب راکت بر بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در اوکراین متهم کردند، دبیرکل سازمان ملل خواستار ایجاد منطقه غیرنظامی در این ساحه شد. آنتونیو گوترش از هر دو طرف خواست تا تمام درگیری‌ها در نزدیک نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را متوقف کنند.

به گزارش رویترز، آژانس انرژی اتمی اوکراین گفت که نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا و حتا نزدیکی محل نگهداری موارد رادیو اکتیو، پنج بار مورد حمله قرار گرفته است. مقام‌های منصوب شده از سوی روسیه در این نیروگاه اما به خبرگزاری تاس روسیه گفتند که اوکراین دو بار بر این نیروگاه راکت پرتاب کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه برای بررسی وضعیت نیروگاه مذکور تشکیل جلسه داد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از هر دو طرف خواست تا تمام درگیری‌ها در نزدیکی نیروگاه را متوقف کنند.

گوترش در بیانیه‌ای گفت: «این تاسیسات نباید به عنوان بخشی از هیچ عملیات نظامی استفاده شود. در عوض، به یک توافق فوری برای ایجاد محیطی امن و غیرنظامی به منظور تضمین امنیت منطقه نیاز است.»

روسیه پس از حمله به اوکراین، در ماه مارچ زاپوریژیا را تصرف کرد. این نیروگاه در نزدیکی خط مقدم نبرد است و توسط نیروهای روسی نگهداری اما توسط کارگران اوکراینی اداره می‌شود.

ایالات متحده در نشست شورای امنیت از درخواست سازمان ملل برای ایجاد منطقه غیرنظامی حمایت کرد و از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا از این سایت بازدید کند.

در همین حال، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت که جهان "به مرز فاجعه هسته‌ای، شبیه فاجعه چرنوبیل" پیش می‌رود. او گفت که مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌توانند در اسرع وقت از این سایت بازدید کنند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از روسیه خواست این نیروگاه را به کنترول اوکراین بازگرداند.

او در یک سخنرانی ویدیویی گفت: «تنها خروج کامل روس‌ها... و بازگرداندن کنترول کامل اوکراین بر اطراف نیروگاه، امنیت هسته‌ای تمام اروپا را تضمین می‌کند.»

فرانسه نیز با حمایت از درخواست زلنسکی، گفت که اشغال این سایت توسط روسیه جهان را به خطر انداخته است.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حضور و اقدامات نیروهای مسلح روسیه در نزدیکی نیروگاه، به طور قابل توجهی خطر بروز حادثه‌ای با عواقب ویرانگر را افزایش می‌دهد.»

کی‌یف و مسکو پیش از این یکدیگر را مسئول حملات به این سایت می‌دانستند. اوکراین همچنین روسیه را متهم کرده است که از اطراف نیروگاه اتمی به سمت شهرهای اوکراین راکت شلیک می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید