سقوط جمهوریت؛ سیما سمر سلطه طالبان را رویدادی غم‌انگیز برای مردم افغانستان دانست

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۲

سیما سمر، نخستین رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان در مصاحبه با اسوشیتدپرس می‌گوید که هرگز باور نمی‌کرد اشرف غنی از کشور فرار کند و طالبان دوباره به قدرت برگردند. خانم سمر، یک سال سلطه طالبان و حکومت این گروه را رویدادی غم‌انگیز برای اکثریت مردم افغانستان به ویژه زنان دانست.

سیما سمر در مصاحبه با خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که از آنچه برای کشورش رخ داده، دلشکسته است و آرزو می‌کند به خانه‌اش برگردد، اما سلطه طالبان باعث شده او به این آرزوی خود نرسد.

خانم سمر گفت: «فکر می‌کنم این سالگرد غم‌انگیزی برای اکثر مردم کشورم به‌ویژه برای زنانی است که غذای کافی ندارند و نمی‌دانند فردا چه در انتظارشان است.»

او کنفرانس خبری طالبان را چند روز پس از به قدرت رسیدن این گروه به یاد می‌آورد که در آن بر عذرخواهی مردم تاکیده شده بود. طالبان در این کنفرانس خبری گفتند اگر مردم به خاطر اقدامات گذشته عذرخواهی کنند، بخشیده می‌شوند.

او می‌گوید: «من برای مردم مکتب، شفاخانه و کلینیک ساختم، و به خاطر این کارها باید از طالبان معذرت بخواهم؟ من که تلاش کردم جلو شکنجه طالبان را بگیرم، علیه اعدام به شمول اعدام رهبران طالبان ایستاد شدم و دادخواهی کردم، باید معذرت بخواهم؟»

او می‌گوید که نباید به خاطر کارهای حقوق بشری‌اش مجازات شود و هرگز از طالبان عذرخواهی هم نمی‌کند.

خانم سمر در این مصاحبه دولت و رهبری حکومت پیشین افغانستان، به ویژه اشرف غنی را مسئول سقوط کشور به دست طالبان می‌داند، اما افغان‌ها را نیز مقصر می‌داند زیرا به گفته او «ما بسیار متفرق بودیم».

رئیس سابق کمیسیون حقوق بشر افغانستان از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که تنها در قسمت آموزش دختران بر طالبان فشار وارد نکرده بلکه بر اهمیت آموزش برای پسران جوان نیز تاکید کند.

او گفت که پسران جوان در صورت بی‌بهره ماندن از آموزش و شغل در معرض خطر درگیر شدن در تولید تریاک، قاچاق اسلحه و خشونت قرار خواهند گرفت.

خانم سمر گفت که امیدوار است در مورد جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در افغانستان نیز اقدامی صورت گیرد. او تاکید کرد: «در غیر این صورت، ما فرهنگ معافیت از مجازات را در همه جا احساس می‌کنیم.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید