اشرف غنی می‌گوید با فرار از افغانستان «طالبان را از لذت تحقیر رئیس‌جمهور» محروم کرد

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۲

اشرف غنی، رئیس جمهور فراری افغانستان در مصاحبه با تلویزیون سی‌ان‌ان باری دیگر فرار خود از افغانستان را توجیه کرد. او گفت که دفاع از کشور به دلیل فروپاشی نیروهای امنیتی «ناممکن» شده بود. غنی گفت با فرار از افغانستان، طالبان را از «لذت تحقیر یک رئیس‌جمهور افغان» محروم کرده است.

اشرف غنی که اکنون نیز خود را رئیس‌جمهور قانونی افغانستان می‌داند، در برنامه پربیننده جی‌پی‌اس یا «چهارراه جهان» شبکه سی‌ان‌ان گفت که او آخرین فردی بود که افغانستان را ترک کرد.

فرید ذکریا، مجری مشهور این شبکه پیش از پرسیدن علت فرار اشرف غنی، به مصاحبه او با رسانه آلمانی اشپیگل اشاره کرد.

اشرف غنی در این مصاحبه گفته بود: «هیچ قدرتی در جهان نمی‌تواند مرا متقاعد به سوار شدن بر هواپیما و ترک این کشور کند. من این کشور را دوست دارم و در دفاع از آن جان می‌دهم.»

مجری از او می‌پرسد که با وجود این وعده، چرا بر هوایپما سوار شد و اشرف غنی می‌گوید: «به هواپیما سوار شدم چون دفاع از کشور ناممکن شده بود.»

اشرف غنی در این مصاحبه یک‌دقیقه‌ای افزود: «تمام پرسونل گارد محافظتی ریاست‌جمهوری از هم پاشید. آنان لباس‌های نظامی‌شان را درآوردند و لباس ملکی پوشیدند.»

رئیس‌جمهور فراری افغانستان می‌گوید که وزیر دفاع حکومتش وزارت را ترک کرده بود.

او افزود: «من برایش گفتم که به وزارت می‌آیم، اما وزارت خالی بود و او (وزیر دفاع) در طیاره بود.»

او می‌گوید: «من آخرین فردی بود که کشور را ترک کردم. دلیل ترک کردن کشور هم این بود که نخواستم به طالبان و حامیان‌شان یک‌بار دیگر لذت تحقیر یک رئیس جمهور افغان را بدهم.»

با آن که اشرف غنی اشاره خاصی به حامیان طالبان نکرد اما این گروه در زمان حکومت اول خود، داکتر نجیب‌الله، رئیس جمهور اسبق افغانستان را در چهارراه آریانا به دار آویخت. آن زمان نیز پاکستان از طالبان حمایت می‌کرد و از اولین کشورهایی بود حکومت این گروه را به رسمیت شناخت.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید