جنرال سابق امریکایی: امریکا با خروج از افغانستان به وضعیت پیش از ۱۱ سپتامبر بازگشته است

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

جک کین، جنرال ارشد بازنشسته ارتش امریکا روز یکشنبه گفت با خروج از افغانستان، امریکا خود را مجدداً در وضعیتی پیش از یازده سپتامبر قرار داده است.

او که وضعیت فعلی افغانستان را «تراژیک» و «قابل پیشگیری» می‌داند، گفت که طالبان به پناه دادن به گروه‌های تروریستی ادامه خواهند داد.

به نقل از نیویارک پست، جنرال کین که سابقه حضور در افغانستان دارد، گفت: «واقعیت این است که افغانستان پناهگاه تروریزم شده است. ما به این خاطر به افغانستان رفتیم و برای دو دهه در آنجا ماندیم تا بار دیگر خطر تروریزم متوجه مردم امریکا نشود. اما، حالا به همان نقطه اول بازگشته ایم.»

نیویارک تایمز به تازگی گزارش داد که سازمان‌های جاسوسی امریکا در یک ارزیابی اطلاعاتی جدید به این نتیجه رسیده‌اند که القاعده از زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، خود را در این کشور بازسازی نکرده و تنها تعداد انگشت‌شماری از اعضای قدیمی این شبکه به افغانستان آمده‌اند.

ارزیابی اطلاعاتی جدید از تهدید القاعده پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر این گروه توسط هواپیمای بدون سرنشین امریکا در کابل تهیه شده است، اما برخی از متخصصان خارجی ضد تروریسم می‌گویند که این گزارش «بیش از حد خوش‌بینانه است.»

جک کین با انتقاد از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت: «نتیجه این تصمیم چه بود؟ طالبان دو باره به قدرت بازگشته اند و به القاعده پناه داده اند.»

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید