کمیسیون حقوق بشر افغانستان: از ۱۵ اگست سال گذشته تاکنون بیش از ۱۵۰۰ نفر کشته شده‌اند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۴

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که از ۱۵ اگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ اگست امسال بیش از ۱۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند.

یافته این نهاد نشان می‌دهد که وضعیت حقوق بشر در افغانستان به‌طور بی‌سابقه‌ای نگران کننده است و طالبان به‌طور سیستماتیک حقوق بشری شهروندان را نقض کرده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که در این مدت ۱۷ حمله بزرگ هدفمند انتحاری و انفجاری در اماکن مقدس، مرکزهای آموزشی، بس‌های ترانسپورتی و استدیوم‌های ورزشی صورت گرفته است که در پی آن ۵۴۰ نفر کشته شده و ۵۱۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

گروه داعش عامل اصلی این این رویدادها شناخته شده است.

در گزارش کمیسیون حقوق بشر آمده است که در کنار حمله‌های انتحاری وانفجاری؛ قتل‌های هدفمند، درگیری‌ها، تیرباران اسیران جنگی و محکمه صحرایی باعث بیشترین تلفات غیر نظامیان شده که در پی آن ۹۸۰ غیر نظامی کشته و ۵۸۷ غیر نظامی زخمی شده‌اند.

در میان این قربانیان ۹۸ زن و ۵۶ کودک نیز کشته شده اند.

یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که وضعیت حقوق بشر در افغانستان به‌طور بی‌سابقه وخیم ونگران کننده است و طالبان به گونه سیستماتیک حقوق بشری شهروندان افغانستان را نقض کرده است.

کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که گروه طالبان از یک طرف بدون توجه به رعایت حقوق بشر به کشتار هدف‌مند غیرنظامیان و اسیران ادامه داده و از سوی دیگر نتوانسته است از حمله‌های بزرگ و هدف‌مند انتحاری شاخه خراسان گروه داعش جلوگیری کند.

براساس یافته‌های این کمیسیون، طالبان با نقض گسترده حقوق و آزادی‌های بشری زنان، گروه‌های قومی و مذهبی آسیب پذیر و کارمندان دولت پیشین، هدف قراردادن غیرنظامیان، اعمال خشونت، شکنجه، تهدیدها، بازداشت‌های غیر قانونی، محاکمه‌های صحرایی، غضب ملکیت مردم، بستن مکاتب دخترانه، سانسور رسانه‌ها و نقض آزادی بیان از ناقضان عمده حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی محسوب می‌شود.

این کمیسیون می‌گوید که شواهدی وجود دارد که گروه داعش وطالبان هنوز هم با وجود اعتراض و واکنش‌های بین‌المللی به گونه سیستماتیک به رفتار ضد بشری خود ادامه می‌دهند.

کمیسیون حقوق بشر تاکید می‌کند که در یک سال گذشته طالبان قادر نشده‌اند ابتدایی‌ترین موازین دولت‌داری مشروع و حکومت قانون‌‌مند را شکل بدهند.

یافته‌های کمیسیون همچنین نشان می‌دهد که طالبان ۳۵۰۰ تن از دادستان‌ها و سارنوالان مسلکی را از وظایف شان برکنار و به جای آنان طلبه‌های غیر مسلکی مدارس دینی را گماشته اند.

کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که از اگست سال گذشته به این سو زنان بدترین وضعیت زندگی تجربه می کنند و حاکمیت تک جنسیتی طالبان در تقابل آشکار با داعیه مشارکت سیاسی زنان قرار دارد و زنان را در سمت‌های مدیریتی و رهبری تحمل نمی‌کنند.

این نهاد حقوق بشری از طالبان می‌خواهد که به حقوق بشر احترام بگذارد و با تقابل با ارزش‌های حقوق بشر پرونده خود را سنگین‌تر نکند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از جامعه جهانی نیز می‌خواهد تا زمانی که رهبران طالبان به خواست مردم و حقوق بشر تمکین نکنند حکومت این گروه را به رسمیت نشناسند.

جهان‌نما
خبرهای ساعت ۱۰ شب
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید