معاون سرمنشی سازمان ملل: اقتصاد فروپاشیده افغانستان با کمک‌های خیریه درست نمی‌شود

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۷

کانی ویگناراجا گفت که کمک های بشردوستانه به افغانستان برای احیا و توسعه اقتصاد این کشور کافی نیست، بلکه به سرمایه‌گذاری و کمک بیشتر نیاز دارد.

با این حال، او تاکید کرد که ارائه کمک‌های امدادی گسترده خارجی پس از سقوط حکومت، جان انسان‌های زیادی را در افغانستان نجات داده است.

ویگناراجا به تلویزیون سی‌ان‌بی‌سی گفت: «شما با کمک‌های خیریه نمی‌توانید دیوارهای اقتصاد افغانستان را که فروپاشیده است، تعمیر کنید.»

او بدون اشاره به مشکل مشروعیت طالبان و حمایت آن از تروریزم که باعث قطع رابطه افغانستان با جهان شده گفت، توقف سرمایه‌گذاری با توجه به ضرر آن به توسعه افغانستان، کاری اشتباه است.

ویگناراجا افزود که فقدان سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی از سوی بخش خصوصی و سازمان های توسعه‌ای وضعیت بشری در افغانستان را وخیم‌تر می‌کند و اقتصاد آن را به مصیبت دچار خواهد کرد.

دولت‌ها و شرکت‌های خارجی به علت تن ندادن طالبان به شروط بین المللی، تمایلی به تعامل و سرمایه‌گذاری در افغانستان ندارند. اما، گروه طالبان امیدوار است که بدون تن دادن به خواسته‌های بین‌المللی، و صرف با تاکید بر وضعیت وخیم اقتصادی و انسانی مردم افغانستان، کشورهای جهان با این گروه وارد تعامل شوند و حکومت آن را به رسمیت بشناسند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید