طالبان از "۱۰۳ امین سالگرد استقلال افغانستان" تجلیل کردند

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۸

طالبان با برگزار مراسم ویژه در مقر وزارت دفاع از "۱۰۳ امین سالگرد استقلال افغانستان" تجلیل کردند. این گروه می‌گوید از استقلال در حالی جشن می‌گیرد که امنیت بی‌مثالی در کشور حاکم شده است. این در حالی است که یوناما می‌گوید در بمب‌گذاری‌های هفته‌های اخیر ۲۵۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند.

دفتر معاونت سازمان ملل روز پنجشنبه، ۲۷ اسد نگرانی خود را از بمب‌گذاری‌های هفته‌های اخیر ابراز کرده است. به گفته‌ی یوناما، در بمب‌گذاری‌های هفته‌های اخیر ۲۵۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند که این بالاترین میزان تلفات ماهانه غیرنظامیان در یک سال اخیر است.

با این حال طالبان از برقراری نظم و امنیت همزمان با جشن استقلال سخن گفته‌اند. طالبان با انتشار اعلامیه‌ای گفته‌اند "نیاکان مجاهد ما در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ در برابر تجاوز امپراطوری‌های انگلیس و اتحاد شوروی سینه‌های خود را سپر کردند و فرزندان آنها در قرن ۲۱ شکست یک قدرت بزرگ پر مدعای دیگر را مشاهده کردند."

برخی از دانش‌آموزان با ارسال عکس‌هایی به افغانستان اینترنشنال گفته‌اند که "۱۰۳ امین سالگرد جشن استقلال" در برخی از مکاتب شهر کابل نیز تجلیل شده است.

در روزهای گذشته رسانه‌ها خبرهایی از بازداشت جوانانی منتشر کرده‌اند که "به مناسبت جشن استقلال" با پرچم سه‌رنگ دوره جمهوری در اماکن عمومی حضور یافته‌اند.

روز پنجشنبه خبرهایی از ولایت‌های ننگرهار و کنر در رسانه‌ها منتشر شده است که نشان می‌دهد طالبان، کسانی را که برای تجلیل از ۱۰۳ سالگرد استقلال، بیرق سه رنگ دوره جمهوری را افراشته بودند، لت‌وکوب کرده و با شلیک دست به ارعاب و تهدید زده‌اند.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید