پمپئو در انتقاد از توافق با تهران:بایدن پس از طالبان، آیت الله‌های ایران را قدرتمند می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۲

مایک پمپئو، وزیر خارجه حکومت ترامپ، توافق جدید میان امریکا و ایران را به علت قدرتمند کردن جمهوری اسلامی نگران کننده خواند.

او در توئیتر نوشت: « بایدن اول طالبان را به قدرت باز گرداند و اکنون همانند اوباما در حال توانمندسازی رژیم جنایتکار آیت‌الله‌ها است.»

پمپئو با نگرانی از «احیای توافق شکست‌خورده ایران» در اتریش یاد کرد؛ جایی که دیپلمات‌های کشورهای عضو شورای امنیت با تیم مذاکراتی ایران در چند ماه گذشته گفتگو کرده اند تا پس از توافقات نهایی، فعالیت‌های هسته‌ای ایران را زیر نظر داشته و مانع از دسترسی این کشور به تسلیحات هسته‌ای شوند.

به رغم این نگرانی، وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع نوشت که احتمالا توافق جدید به علت رد خواسته‌های جدید ایران از سوی امریکا به زودی انجام نشود و با راه افتادن دور جدید مذاکرات تاخیر یابد.

منتقدان در میان جمهوری‌خواهان امریکا، به خصوص جناح نزدیک به اسرائیل، باور دارند که توافق جدید جلو فعالیت های تخریبی ایران در منطقه را نمی‌گیرد که از طریق نیروهای نیابتی خود منافع کشورهای متحد امریکا را در منطقه به خطر می اندازد.

آنها همچنان می‌گویند که برداشته شدن فشارها، به خصوص کاهش تحریم‌ها، به جمهوری اسلامی توان جدید برای پیگیری سیاست هایش در خاورمیانه می‌دهد.

یائیر لاپید، نخست‌‌وزیر اسرائیل اخیراً در انتقاد از توافقات احتمالی امریکا با ایران گفت که موافقتنامه جدید سالانه ۱۰۰ میلیارد دالر به این کشور برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه کمک می‌کند.

او افزود که این پول صرف ساخت مکتب و شفاخانه نمی‌شود بلکه از طریق تقویت حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی، برای تضعیف ثبات در خاورمیانه مصرف می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید