چین تمدید معافیت سفر مقامات طالبان را برای تعامل با این گروه ضروری دانست

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳

سفیر چین در سازمان ملل گفت که کشورهای جهان به خاطر «تعامل» با طالبان باید معافیت شماری از مقامات ارشد طالبان از ممنوعیت سفرخارجی را تمدید کند.

در عین حال، ژانگ جون از طالبان خواست که «کارهای بیشتری» برای بهبود وضعیت حقوق بشر، به خصوص حقوق زنان در افغانستان انجام دهند.

ژانگ تاکید روی رعایت حقوق بشر را «صرفاً تمرکز بر یک موضوع» در افغانستان توصیف کرد که به خاطر آن، به گفته او، نباید «حکومت افغانستان منزوی شده و بعد بار ملامت این شرایط به دوش آن انداخته شود.»

اعضای شورای امنیت سازمان ملل پس از پایان یافتن مهلت معافیت موقت سفر سران طالبان در ۲۸ اسد، تا هنوز برسر تمدید آن به موافقت نرسیده اند.

علاوه بر نارضایتی برخی از اعضای شورا از کارنامه حقوق بشری طالبان، در مورد این که چه تعدادی از مقامات طالبان مشمول این معافیت شوند، اختلاف نظر وجود دارد.

ژانگ در پاسخ به پرسش تلویزیون الجزیره انگلیسی در باره تمدید این معافیت با توجه به عدم رعایت حقوق زنان از سوی طالبان گفت: «بدون شک، ما از طالبان می‌خواهیم که تلاش های بیشتر به خرچ دهند. اما، در عین حال، جامعه جهانی نیز نیازمند تعامل[با طالبان] است.»

انس حقانی، از مقامات ارشد طالبان در گفتگو با اسکای نیوز گفت طالبان در مرحله صبر و تحمل با جامعه جهانی است. او که برادر سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان و رهبر شبکه حقانی است، افزود: «جهان در امور داخلی ما دخالت می‌کند و برای بر هم زدن امنیت ما برنامه‌ریزی می‌کند.»

آقای حقانی جزئیاتی در مورد آنچه مدعی شد نداد، اما به نظر اشاره او به تشکیل حکومتی فراگیر، احترام به حقوق بشر و بازگشایی مکاتب دخترانه است که جامعه جهانی بارها بر آن تاکید کرده و طالبان از آن سر باز زده است.

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید