ترکیه می‌خواهد عضو سازمان همکاری شانگهای شود

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۶

رئیس‌جمهور ترکیه روز شنبه گفت که کشورش تلاش می‌کند عضویت سازمان همکاری شانگهای را به دست بیاورد.

رجب طیب اردوغان پس از شرکت در اجلاس سران این سازمان در ازبکستان، به خبرنگاران گفت که با پیوستن ترکیه به سازمان شانگهای، رابطه انقره با کشورهای عضو وارد مرحله‌ای متفاوت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای اردوغان تاکید کرد که با پیوستن ترکیه به سازمان همکاری شانگهای، روابط این کشور با کشورهای عضو این سازمان وارد مرحله بسیار متفاوتی خواهد شد.

ترکیه در حال حاضر عضو شریک گفتگوی سازمان همکاری شانگهای است. اعضای اصلی این سازمان چین، روسیه، هند، پاکستان، ایران، قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان و ازبکستان هستند.

در میان بحث‌های دوجانبه در نشست سالانه این سازمان، اردوغان با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت‌وگو کرد. او گفت که ترکیه و روسیه به توافقی دست یافته‌اند که اختلاف بر سر یک نیروگاه هسته‌ای در حال ساخت در آکویو در جنوب ترکیه را حل می‌کند.

ماه گذشته، شرکت دولتی انرژی هسته‌ای روسیه که این پروژه را اجرا می‌کند، قرارداد خود را با ترکیه به دلیل آنچه «نقض‌های متعدد» خواند، فسخ کرد.

اردوغان گفته است که پیمانکار ترکیه پروژه را آغاز کرده است و افزود:«انشاالله بتوانیم اولین واحد آکویو را در سال ۲۰۲۳ به پایان برسانیم و افتتاح کنیم.»

در صورت عضویت این کشور در سازمان همکاری شانگهای، ترکیه اولین عضو ناتو خواهد بود که همزمان عضویت دو سازمان مشابه اما رقیب را خواهد داشت.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبر ورزشی
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید