عربستان انتقال ۳ میلیارد دالر به بانک مرکزی پاکستان برای تقویت ذخیره ارزی آن را آغاز کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۷

بانک مرکزی پاکستان اعلام کرد که صندوق مالی توسعه عربستان بنا به توافق قبلی، انتقال ۳ میلیارد دالر برای تقویت ذخیره ارزی این کشور را شروع کرد.

پاکستان انتقال این پول را که قرار است برای یکسال در این بانک به عنوان سپرده باقی بماند، نشانه‌ای از «روابط ویژه» دو کشور توصیف کرد.

کمک صندوق مالی توسعه عربستان بر اساس توافقنامه‌ای میان ریاض و اسلام آباد در نوامبر ۲۰۲۱ به منظور جلوگیری از کاهش هرچه بیشتر ذخیره ارزی پاکستان صورت گرفته است. آمار بانک مرکزی پاکستان نشان می‌دهد که ذخیره ارزی آن به خاطر پرداخت قروض خارجی، از ۸ میلیارد دالر به ۱۷۶ میلیون دالر کاهش یافته است.

کاهش ارز خارجی مشکلات زیادی برای اقتصاد پاکستان، به خصوص واردات مایحتاج اولیه کشور به وجود آورده است. روزنامه پاکستانی دان روز یکشنبه گزارش داد که اسلام‌آباد اجازه وارد کردن مواد غذایی، به ویژه سبزیجات را از افغانستان و ایران صادر کرده، اما برای آن ارز خارجی تخصیص نداده است.

این در حالیست که وارد ‌کنندگان با مشکل روبرو شده‌اند، زیرا اجازه خرید دالر از بانک‌ها یا صرافی‌ها را ندارند. از سوی دیگر، صادرکنندگان افغان حاضر نیستند سبزی خود را به جای افغانی به روپیه بفروشند و واردکنندگان پاکستان مجبور شده که دالر را به طور قاچاق به افغانستان و ایران انتقال دهند و یا از راه دبی حواله کنند.

کاهش ذخیره ارزی بالای ارزش روپیه پاکستانی تاثیر گذاشته و از آن کاسته است. در چند ماه گذشته، نرخ مبادله روپیه در برابر دالر امریکایی به طور بی سابقه‌ای پایین آمده است که این مساله بالای قدرت اقتصادی پاکستان برای واردات کالاها تاثیر منفی گذاشته است.

خبرها
سفیران - فصل سوم
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید