یوناما: با سیاست های کنونی طالبان، چندپارچگی، جنگ، فقر و انزوا افغانستان را تهدید می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۵

مارکوس پوتزل، معاون یوناما، روز سه شنبه در شورای امنیت گفت که با توجه به عدم تغییر در سیاست‌ها و رفتارهای طالبان، شمار زیادی از کشورها صبر خود را در برابر این گروه از دست داده‌اند.

به گفته او، پس از به قدرت رسیدن طالبان، «رویدادهای بد بیشتر از تحولات مثبت» اتفاق افتاده است.

پوتزل هشدار داد که ادامه سیاست‌های طالبان، مانند انحصارگرایی سیاسی و سلب حقوق زنان و دختران، می‌تواند افغانستان را به سوی «چندپارچگی، انزوا، فقر و جنگ داخلی» ببرد.

او گفت:‌ «با تاسف باید بگویم که بسیاری از اعضای جامعه جهانی شکیبایی خود را در رابطه به تعامل با طالبان در افغانستان از دست داده اند.» با این حال، پوتزل کشورهای جهان را تشویق کرد که تعامل با طالبان را ادامه بدهند و پشتیبانی از مردم افغانستان را فراتر از کمک‌های بشردوستانه ببرند.

به نقل از معاون یوناما، برخی از مقام‌های طالبان اذعان کردند که دستاوردهای محدود شان مانند تامین امنیت، در حال زایل شدن است. چنانچه، «برخوردهای مسلحانه و حملات چشمگیر تروریستی نشانگر افزایش پیوسته حوادث امنیتی در افغانستان است.»

او از طالبان انتقاد کرد که خطر داعش را جدی نگرفته است.

طالبان انتقادهای امریکا مبنی بر نقض توافقنامه دوحه به علت پناه دادن به سازمان‌های تروریستی را رد کرده است. اما، پوتزل گفت که حضور رهبر القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی، «تعهدات و مواضع طالبان در مورد ضدیت با تروریزم را زیر سوال برده است.»

معاون یوناما در گزارش خود به شورای امنیت، بدون متهم کردن طالبان به نقض حقوق بشر و ارتکاب جنایات جنگی در پنجشیر گفت که گزارش‌ها، تصاویر و ویدیوهای منتشره، «نشان دهنده نقض جدی حقوق بشر در پنجشیر است.»

اقتصاد افغانستان پس از تسلط طالبان زیر بار سنگین تحریم و انزوای بین المللی قرار گرفته است و منجر به وضعیت وخیم بشری شده است. پوتزل در شورای امنیت از ادامه کمک‌های بشردوستانه و تعامل با طالبان برای جلوگیری از تشدید بیشتر بحران دفاع کرد، اما گفت که این کمک‌ها جلو فروپاشی اقتصادی افغانستان را نمی‌گیرد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید