نصیر فایق خواهان نقش «قوی‌تر» سازمان ملل در افغانستان شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۵

نصیر فایق، نماینده افغانستان در ملل متحد، روز سه شنبه از این سازمان خواست که با ایفای «نقش قوی‌تر و موثرتر» به تشکیل دولت فراگیر و مسوول در افغانستان یاری رساند.

او در مجلس شورای امنیت گفت که این نهاد با استفاده از منابع خود، از جمله تحریم‌ها، به صلح و ثبات در کشور کمک کند.

فایق در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل فرصت صحبت کردن به نمایندگی از افغانستان را نیافت. اما، او روز سه شنبه در نشست شورای امنیت که در مورد افغانستان تشکیل شده بود، شانس این را یافت که بر عقبگرد افغانستان و از دست رفتن دستاوردهای دو دهه گذشته کشور انگشت بگذارد.

یک بخش مهم سخنان نماینده افغانستان به تامین حقوق زنان به خصوص بازگشایی لیسه‌های دخترانه اختصاص داشت.

او طالبان را ناتوان از حل بحران های کشور توصیف نمود و گفت: « یک ساختار فراگیر، مسوول و فعال با اشتراک متخصصین و افراد معتبر از تمام اقشار با شهرت نیک و با اشتراک کامل زنان می‌تواند افغانستان را از بحران کنونی نجات دهد.»

مارکوس پوتزل، معاون یوناما نیز روز سه شنبه به شورای امنیت سازمان ملل گفت که اگر طالبان حقوق تمام افغان‌ها را رعایت نکند و تعامل سازنده با کشورهای جهان در پیش نگیرد، خطر چندپارچگی، جنگ، فقر و انزوا افغانستان را تهدید خواهد کرد.

فایق با این که خواستار ادامه کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان شد، اما در عین حال تاکید کرد که تنها یک دولت مشروع و مسوول با اجرای برنامه‌های عمرانی بلندمدت، بحران اقتصادی و بشری افغانستان را ختم می‌تواند.

طالبان تلاش کرده‌اند تا کرسی نمایندگی افغانستان در اختیار این گروه قرار گیرد، اما سرپرست نمایندگی سازمان ملل در افغانستان امروز گفت که آنها بدون تعامل سازنده با جهان، از جمله رعایت حقوق مردم و تشکیل دولت فراگیر نمی‌تواند مشروعیت بین المللی کسب کند.

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید