کرملین می‌گوید که به اهدافش در اوکراین از طریق گفتگو نیز دست یافته می‌تواند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۱

دمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین به یک روزنامه روسی گفت که اهداف «عملیات نظامی» روسیه در اوکراین تغییر نخورده است، اما به آن از طریق مذاکره نیز می‌توان دست یافت.

پس از عقب‌نشینی‌های متعدد نیروهای روسی در جبهات اوکراین، این دومین مقام روسی است که از مذاکره حرف می‌زند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز روز سه‌شنبه گفت که مسکو آماده گفت‌وگو با غرب درباره جنگ اوکراین است، اما هنوز هیچ پیشنهاد جدی برای مذاکره دریافت نکرده است. او افزود که روسیه مایل است با امریکا یا ترکیه در مورد راه‌های پایان دادن به این جنگ تعامل کند.

به نقل از رویترز، پسکوف گفت: «مسیر تغییر نکرده است، عملیات ویژه نظامی برای دست یافتن به اهداف ما ادامه خواهد یافت. با این حال، ما بارها تاکید کرده‌ایم که برای اهداف خود آماده مذاکره هستیم.»

با این حال، پسکوف افزود که مسکو با توجه به دیدگاه «خصمانه» غرب، زمینه مذاکره را فعلا مساعد نمی‌بیند.

پسکوف توضیح نداده است که ۷ ماه پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، چقدر در اهداف اولیه این کشور تغییر آمده است. روسیه قبلا اعلام کرده بود که به دنبال «غیرنظامی کردن و نازی‌زدایی» و کنترول دونباس در شرق اوکراین است.

مقامات روسی از درخواست اوکراین برای پیوستن به ناتو نیز به خشم آمده‌اند. خبرگزاری تاس به نقل از معاون شورای امنیت روسیه نوشت که اگر اوکراین عضویت ناتو را به دست آورد، تنش میان روسیه و غرب به جنگ جهانی سوم منجر خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها