ریچارد بنت در سازمان ملل: جهان برای تغییر وضعیت وخیم حقوق بشر در افغانستان اقدام فوری کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۴

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان روز چهارشنبه، در نشستی در مجمع این سازمان با اشاره به نقض گسترده حقوق بشر در افغانستان گفت که وضعیت رو به وخامت گذاشته است.

او از کشورهای جهان خواست تا برای جلوگیری از نقض حقوق و سرکوب مردم افغانستان توسط طالبان اقدام فوری کنند.

ریچارد بنت گزارش سفر ۱۲ روزه خود به افغانستان را به مجمع سازمان ملل تقدیم کرد که شامل دیدارش از پنجشیر و بامیان می‌شد. همچنان، او از دیدارش با شاهدان عینی نقض حقوق بشر در پنجشیر سخن گفت و افزود که مدارک زیادی از نقض حقوق بشر در این ولایت را دیده است.

بنت گفت: «درگیری میان طالبان و نیروهای مخالف آن در پنجشیر و دیگر ولایات در شمال افغانستان جریان دارد. گزارش‌های معتبر از کشتارهای صحرایی اسیران جنگی وجود دارد که نشان دهنده نقض جدی قوانین بین المللی و حقوق بشری است.»

او افزود که بنا به گزارش‌ها و اظهارات شاهدان عینی، مردم توسط طالبان به شدت سرکوب شده و مورد ظلم قرار گرفته اند.

وزارت خارجه طالبان روز چهارشنبه در واکنش به گزارش‌های انتقادی از وضعیت حقوق بشر در افغانستان، بدون نام بردن از نهاد مشخصی گفت که آن‌‌ها بر اساس «شایعات» و «منابع مجازی» در مورد نقض حقوق بشر گزارش می‌دهند.

ریچارد بنت در ادامه نشست امروز در سازمان ملل، بعد از ظهر در یک کنفرانس خبری در نیویورک گفت که به دلیل توجه بیش‌ از حد جهان به مسئله اوکراین، افغانستان به فراموشی سپرده شده است. او از عدم پوشش خبری حمله تروریستی بر آموزشگاه کاج در رسانه‌های بین المللی انتقاد کرد.

بنت وضعیت کنونی زنان و دختران افغانستان را بدتر از دوره اول حاکمیت طالبان توصیف کرد. او گفت: «پسرفت بزرگی در قسمت حقوق زنان و دختران صورت گرفته است. این عقبگرد در تاریخ بی‌پیشینه و حتا بزرگتر از سال ۱۹۹۶ است.»

گزارشگر ویژه افزود که هزاره‌ها و دیگر اقلیت‌ها از دیرباز مورد تبعیض و حمله قرار داشته اند. او به آموزشگاه کاج اشاره کرد که قربانیان به علت قوم و مذهب شان کشته شدند.

بنت گفت:«حمله برکاج چند جنبه پیوسته بهم دارد. یعنی، این حمله بر یک گروه قومی، اقلیت مذهبی، حمله بر آموزش و حمله بر دختران جوان بود.»

او از طالبان انتقاد کرد که مانع دسترسی خبرنگاران به محل حادثه و شفاخانه هایی که مجروحان در آنجا بودند، شدند و از پوشش این رویداد جلوگیری کردند.

گفت‌وگوی ویژه
سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید