رویترز: خروج روسیه از توافق صادرات غلات اوکراین منابع غذایی جهان را با خطر مواجه کرده است

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۹

خبرگزاری رویترز می‌گوید عقب‌نشینی روسیه از توافق صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه بحران جهانی غذایی را عمیق‌تر می‌کند و باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود.

روسیه روز شنبه در پی حمله اوکراین به ناوگانش در دریای سیاه، توافق انتقال غلات اوکراین را برای یک "مدت نامحدود" به تعلیق در آورد.

دو تاجر در سنگاپور گفتند صدها هزار تن گندمی که برای تحویل به افریقا و خاورمیانه آماده شده، پس از خروج روسیه از توافقی که با میانجیگری سازمان ملل حاصل شده، در خطر است.

طبق گزارش رویترز، صادرات جواری (ذرت) اوکراین به اروپا نیز کاهش خواهد یافت.

رویترز می‌گوید معاملات گندم در شیکاگو روز دوشنبه بیش از ۵ درصد جهش کرد و ذرت به‌دلیل نگرانی از عرضه بیش از ۲ درصد افزایش یافت.

روسیه روز شنبه اعلام کرد که در پی حمله هواپیماهای بدون سرنشین اوکراین به ناوگان دریای سیاه این کشور در کریمه، توافق انتقال غلات اوکراین را برای یک "مدت نامحدود" به تعلیق در آورده است.

در اوایل سال جاری، قیمت جهانی گندم به بالاترین حد خود و جواری به بالاترین حد خود در ۱۰ سال گذشته رسید، زیرا حمله روسیه به اوکراین، به روند صعودی قیمت‌ها که به‌دلیل آب و هوای نامناسب و اختلالات عرضه ناشی از کوید-۱۹ آغاز شده بود، سرعت بخشید.

به گفته تاجران، استرالیا، یک تامین کننده کلیدی گندم در آسیا، بعید است که بتواند شکاف عرضه را پر کند.

خریداران آسیایی که محموله‌های گندم اوکراین را رزرو می‌کنند شامل اندونزیا، دومین واردکننده بزرگ غلات در جهان است، اگرچه این منطقه معمولاً به استرالیا و امریکای شمالی متکی است.

هفته گذشته، یک آژانس دولتی در پاکستان حدود ۳۸۵ هزار تن گندم را در مناقصه‌ای خریداری کرد که احتمالاً از روسیه و اوکراین تامین می شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.