عطا محمد نور: جنگ طالب، جنگ علیه زبان اقوام و هویت تاریخی ماست

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۴

والی سابق بلخ با نشر تصاویری از سنگ تخریب شده آرامگاه احمدشاه مسعود و برداشتن تصاویر مشاهیر فارسی‌ در دانشگاه‌ها گفته جنگ طالب، جنگ علیه زبان اقوام و هویت تاریخی ماست.عطامحمد نور می‌گوید اگر طالبان در عقب این رویدادها نیست، چگونه هنوز هیچ اقدامی برای مقابله با عوامل آن نشده است؟

روز جمعه، ۱۳ عقرب تصاویری به افغانستان اینترنشنال رسید که نشان می‌داد لوح مرمرین آرامگاه احمدشاه مسعود، بار دیگر تخریب شده است.

به دنبال ورود طالبان به پنجشیر دست‌کم دو بار دیگر نیز سنگ مزار فرمانده ایتلاف ضدطالبان تخریب شده بود.

اما مقامات طالبان در واکنش به این گزارش‌ها می‌گویند آوازه تخریب سنگ قبر احمدشاه مسعود توسط نیروهای طالبان دروغ است.

باختر، خبرگزاری تحت کنترول طالبان روز شنبه، ۱۴ عقرب به نقل از ذبیح‌الله مجاهد نوشته است که طالبان به نیروهای خود اجازه نمی‌دهد که به کسی «توهین» کنند.

آقای نور در ادامه پست فیسبوکی خود نوشته است که حذف تصاویر مشاهیر فرهیختگان در بلخ، تخریب تندیس رهبران سیاسی افغانستان و مشاهیر ادبی و تاریخی خلاف روحیه ملی و اصل همزیستی و همدیگرپذیری است.

طالبان از زمان تسلط بر کشور طی اقداماتی لوحه‌های زبان فارسی را در مکان‌های عمومی و دانشگاه‌ها در شماری از شهرهای کشور چون کابل، هرات و بامیان برداشته‌اند.

این گروهی اخیرا تصاویر شاعران فارسی را از دیوار دانشکده ادبیات کابل برداشتند.

این مقام حکومت پیشین افغانستان می‌گوید که این رویکردها خطرات جدی برای اقدامات مشابه نسبت به شخصیت‌های قومی را افزایش می‌دهد.

آقای نور خاطر نشان کرد:« در اقدامات تلافی جویانه ممکن است فردا شاهد رویدادهای مشابه علیه شخصیت‌های متعلق به تبار طالبان باشیم که عامل آن اعمال قوم ستیزانه این گروه فاشیست و برتریت خواه است.»

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید