طالبان به بهانه نشست تغییرات اقلیمی: جهان بر مبنای اولویت‌های افغانستان به ما کمک کند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵

وزارت خارجه طالبان با انتشار پیامی، به کشورهای اشتراک‌کننده در نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل در شرم‌الشیخ مصر گفت که افغانستان امسال بیش از ۲ میلیارد دالر از تغییرات اقلیمی آسیب دیده است.

این وزارت خواستار «کمک‌های عمرانی» به افغانستان بدون در نظرگرفتن ملاحظات سیاسی شد.

بیست و هفتمین نشست تغییرات آب‌و‌هوایی سازمان ملل با حضور نمایندگان نزدیک به ۲۰۰ کشور جهان روز یکشنبه در شهر شرم‌الشیخ آغاز شد. یکی از موضوعات بحث، کمک مالی کشورهای ثروتمند به کشورهای فقیر است که در برابر تغییرات اقلیمی آسیب‌پذیر اند.

کشورهای فقیر و در حال توسعه استدلال می‌کنند که دولت‌های صنعتی ثروتمند در گرم شدن آب‌و‌هوای زمین نقش عمده را دارند و باید بابت پیامدهای منفی این تغییرات که منجر به ویرانی‌های گسترده طبیعی در کشورهایی مانند پاکستان شده است، جبران خسارت کنند.

ظاهراً، طالبان نیز به بهانه این بحث قصد دارد که کشورهای غربی فراتر از کمک‌های بشردوستانه، کمک‌های مالی و توسعه‌ای را نیز در اختیار این گروه قرار دهند.

قهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توییتر نوشت: « تنها در سال جاری، افغانستان بیش از دو میلیارد دالر به دلیل اثرات منفی تغییرات آب و هوایی از دست داد. علاوه بر جبران خسارت، کاهش خسارات احتمالی دیگر و بلند بردن مقاومت جوامع در معرض تهدید، کشور [ما] برای رسیدن به ثبات ا قتصادی به کمک‌های توسعه‌ای جامعه جهانی ضرورت دارد که در پرتو اولویت های ملی اجرا شود.»

کشورهای غربی طالبان را به رسمیت نمی‌شناسند و کمک‌های خود را که محدود به مساعدت‌های اضطراری است، از طریق نهادهای بین‌المللی، به خصوص سازمان ملل، در اختیار افغانستان قرار می‌دهند.

وزارت خارجه طالبان می‌گوید که چالش‌های کنونی اقلیمی در جهان چالش‌های مشترک است و بدون تفاهم و کار مشترک قابل حل نیست.

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید