رینا امیری:کسانی که از رادیکال شدن افغانستان می‌ترسند باید از سیاست‌های طالبان نگران باشند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۱

رینا امیری، نماینده امریکا در امور زنان افغانستان می‌گوید کسانی که از یک افغانستان رادیکال می‌ترسند باید از سیاست‌های طالبان علیه زنان و دختران نگران شوند.

پیشتر، شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان هشدار داده بود انزوای افغانستان تنها منجر به رادیکالیزه شدن افغانستان خواهد شد.

نماینده امریکا از فرد یا کشوری خاصی نام نبرده است. او در توییتی نوشت که زنان افغانستان از آموزش، کار در اکثر بخش‌ها و حتی از شادی‌های کوچک مانند حق رفتن به پارک هم محروم شده‌اند.

خانم امیری تاکید کرده است که این افراط‌گرایی منجر به افزایش فقرو جمعیت بیشتر خواهد شد.

طالبان اخیرا در ادامه وضع محدودیت بر زنان، زنان افغانستان را از رفتن به پارک‌های تفریحی و رستورانت هم ممنوع کردند.

رئیس‌جمهور ازبکستان روز جمعه در اجلاس سران کشورهای ترک در سمرقند گفت که انزوای افغانستان تنها منجر به رادیکالیزه شدن افغانستان خواهد شد و این مساله بر وضعیت آسیای میانه تاثیر منفی خواهد گذاشت.

رئیس‌جمهور ازبکستان روز جمعه ۲۰ عقرب، در این اجلاس گفت که کشورهای عضو سازمان کشورهای ترک، باید در برقراری صلح و بازسازی اقتصادی افغانستان کمک کنند.

ازبکستان از جمله کشورهای است که روابط نزدیکی با طالبان دارد و وزیر خارجه این کشور در سفر به کابل با مقام‌های طالبان دیدار کرد.

اخیراً، آنالنا بِربوک، وزیر خارجه آلمان در دیداری که با ولادیمیر نوروف، همتای ازبکستانی خود داشت، به صراحت گفت که با نظریات مقام‌های این کشور در قبال افغانستان موافق نیست.

وزیر خارجه ازبکستان گفته بود تاشکند می‌خواهد به منظور جلوگیری از بحران انسانی به افغانستان کمک کند و لازم است در این راستا جامعه جهانی هم اقدام کند تا دارایی‌های مسدود شده افغانستان آزاد شود.

ازبکستان در ماه اسد امسال میزبان یک نشست بین‌المللی درباره افغانستان بود. وزیر خارجه طالبان در این نشست شرکت کرده بود.

تام وست و رینا امیری، نمایندگان ویژه امریکا در امور افغانستان نیز در این نشست شرکت کردند.

جهان‌نما
تصمیم‌های بزرگ ۲۰۲۰
مرگ‌بارترین سفرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید