سالگرد «آبان ۹۸»؛ ایرانیان در بیش از ۱۰۰ شهر جهان علیه جمهوری اسلامی تظاهرات کردند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۸

به دنبال فراخوان انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، ایرانیان مقیم خارج روز شنبه در بیش از ۱۰۰ شهر جهان علیه جمهوری اسلامی تظاهرات کردند.

این اعتراض‌ها در سالگرد «آبان ۹۸» برگزار شد.

در این اعتراضات، علاوه بر ایرانیان، شماری از مقامات کشورها نیز شرکت کردند.

در شهر فرانکفورت آلمان، شهردار ایرانی‌تبار فرانکفورت با حضور در جمع معترضان گفت: «جمهوری اسلامی به هیچ وجه دیگر قابل قبول نیست.»

با گذشت دو ماه از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، تظاهرات ایرانیان خارج از کشور نیز هم‌زمان با اعتراضات در داخل ایران ادامه یافته است.

پیش از این نیز شهروندان ایران در خارج از کشور در اکثر کشورها در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی تظاهرات و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

در ۱۳۹۸ شهروندان ایران به سهمیه‌بندی بنزین اعتراض کردند و این اعترضات به صورت گسترده از سوی جمهوری اسلامی سرکوب شد. صدها تن از معترضان توسط جمهوری اسلامی کشته و صدها تن دیگر از معترضان بازداشت شدند.

همزمان، حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، روز شنبه، در کنفرانس بین‌المللی امنیتی هالیفکس، خیزش انقلابی در ایران را متفاوت از اعتراضات گذشته خواند و گفت: «این‌بار تفاوتش است که یک امید بزرگی وجود دارد؛ این امید است که پایان جمهوری اسلامی است.»

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید