فرهاد دریا کنسرت اروپایی خود را با شعارهای زنان معترض افغانستان و ایران آغاز کرد

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۵

فرهاد دریا، هنرمند و آوازخوان شناخته شده افغانستان کنسرت اروپایی خود را با شعارهای زنان معترض افغانستان و ایران آغاز کرد.

آقای دریا شام روز شنبه در کنسرت استکهلم با شعار «نان، کار، آزادی» و «زن، زندگی و آزادی» گفت که این دو شعار تمام جهان را تسخیر کرده است.

فرهاد دریا کنسرت‌های اروپایی خود را با تازه‌ترین آهنگ زیر عنوان «دربدر» از شهر استکهلم سویدن آغاز کرد. او در آغاز این کنسرت گفت که موسیقی بزرگ‌ترین دادخواهی است. او افزود که این دادخواهی می‌تواند برای بی‌عدالتی، دادخواهی برای حقوق زنان و دادخواهی برای اقشار تحت ستم باشد.

شعار «کار، نان و آزادی» یکی از شعارهای زنان معترض افغانستان است. «زن، زندگی و آزادی» نیز یکی از شعارهای زنان معترض ایران و از شعارهای اصلی خیزش انقلابی ایرانیان علیه رژیم جمهوری اسلامی است.

فرهاد دریا در این کنسرت از شرکت‌کنندگان خواست این شعارهای زنان معترض افغانستان و ایران را همزمان با او با صدای بلند فریاد بزنند.

آقای دریا همچنین گفت که خوش بودن و خوشحالی حق مردم است و تاکید کرد که مردم با خوشی به جنگ غم‌ها می‌رود. او در ادامه افزود که موسیقی نباید در هیچ زمانی خاموش بماند.

آقای دریا در بیش از یک سال گذشته در کنار هنر به مسایل اجتماعی توجه نشان داده در موارد مختلف علیه بی‌عدالتی، محدودیت بر زنان و در آخرین مورد علیه کشتار هزاره‌ها دادخواهی و اعتراض کرد.

آقای دریا در یادداشتی در مورد تازه‌ترین آهنگش گفت که این آهنگ صدای دادخواهی چهل میلیون انسان دردمند است.

او تاکید کرد که آهنگ «دربدر» را از روی شعر قهار عاصی کمپوز کرده است.

آقای دریا ‌می‌گوید «این آهنگ، تاریخ زنده‌ از چندین دهه‌ی اخیر افغانستان تا امروز است و به نشانی کسانی ساخته شده که باعث ویرانی زندگی شدند و زندان‌ها و جاده‌ها را به خون شریف‌ترین فرزندان افغانستان رنگین کردند که تا امروز هم ادامه دارد.»

به نام میراث فرهنگی
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید