جمهوری اسلامی ایران یک جوان بازداشت شده در اعتراضات را اعدام کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

قوه قضاییه ایران اعلام کرد که محسن شکاری از بازداشت‌شدگان اعتراضات را صبح روز پنجشنبه اعدام کرده است. او ۳ میزان در جریان اعتراضات خیابانی در تهران دستگیر شد. اجرای این حکم واکنش تند شهروندان ایران در شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است.

اولین دادگاه این جوان در ۱۰ عقرب برگزار و ۱۸ روز پس از تشکیل دادگاه حکم اعدام او صادر شد.

این اولین اعدام از زمان خیزش انقلابی مردم ایران است که از اواخر ماه سنبله تااکنون در اعتراض به قتل مهسا امینی دختر ۲۲ ساله کرد توسط گشت ارشاد تاکنون ادامه دارد.

در ویدیویی که از سوی رسانه‌های دولتی نشر شده محسن شکاری با کبودی روی گونه‌اش اعتراف کرد که یکی از بسیجیان را با چاقو مورد ضرب و شتم قرار داده و همراه با یکی از دوستانش با موتور خود جاده را مسدود کرده است.

گروه‌های حقوق بشر گفته‌اند که این جوان معترض شکنجه شده و مجبور به اعتراف به این جرم شده است.

صدور، تایید و اجرای احکام اعدام برای معترضان در حالی آغاز شده است که کارشناسان و گزارشگران سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای حقوق بشری درباره صدور احکام اعدام برای بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی ایران هشدار داده‌ بودند.

در روزهای گذشته دادگاه شماری از بازداشت‌شدگان اعتراضات با اتهام «محاربه و افساد فی‌ الارض» برگزار شده و بر اساس اعلام قوه قضاییه، حکم ابتدایی هفت نفر از این شهروندان با این اتهام که عموما خطر اعدام را به دنبال دارد، صادر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها