دیپلومات: احتمالا اسلام‌آباد دامنه مبارزه با تحریک طالبان پاکستان را به افغانستان می‌کشاند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

مجله دیپلومات نوشته است پس از لغو آتش‌بس میان تحریک طالبان پاکستان و اسلام‌آباد، حملات این گروه در سراسر این کشور افزایش یافته است. این مجله افزوده انتظار می‌رود اسلام‌آباد استراتیژی جدیدی را مبنی‌ بر مبارزه با تحریک طالبان پاکستان در پناهگاه‌های این گروه در افغانستان عملی کند.

تحریک طالبان پاکستان به تاریخ ۲۸ نوامبر آتش‌بس چندماهه با اسلام‌آباد را ملغا علام کرد و به نیروهایش دستور داد تا حملات‌شان را در سراسر این کشور دوباره آغاز کنند.

این آتش‌بس با میانجی‌گری طالبان افغانستان به دست آمده بود.

پس از لغو آتش‌بس، جنرال سیدعاصم منیر، رئیس جدید ستاد ارتش پاکستان یک روز را با نیروهایش در نوار مرزی افغانستان و پاکستان در منطقه تیره سپری کرد و تاکید کرد که مبارزه‌اش علیه تروریسم تا برقرار شدن صلح و ثبات در پاکستان ادامه خواهد داشت.

نویسنده در مجله دیپلومات افزوده است که خروج یک‌جانبه تحریک طالبان پاکستان از آتش‌بس، نشان می‌دهد که این گروه تصمیم ندارد به حملاتش پایان دهد. در گزارش آمده است که عزم تحریک طالبان پاکستان برای بازگشت به میدان جنگ، نشان می‌دهد که پناهگاه آن در افغانستان این گروه را جسورتر ساخته است.

مقامات پاکستانی بارها گفته‌اند که گروه‌های تروریستی به شمول تحریک طالبان پاکستان، در بخش‌هایی از افغانستان حضور دارند. آن‌چه که طالبان افغانستان پیوسته تکذیت کرده‌اند.

مجله دیپلومات نوشته است که به نظر می‌رسد پاکستان از امتناع طالبان افغانستان برای برچیدن پناهگاه‌های تحریک طالبان پاکستان در افغانستان و تامین امنیت مرزهای این کشور ناراحت است.

به گفته این مجله، با پایان آتش‌بس و اعلام شدن تحریک طالبان پاکستان به عنوان یک گروه تروریستی از سوی امریکا، پاکستان می‌تواند دامنه مبارزه‌اش با این گروه را به پناهگاه‌های آن در افغانستان گسترش دهد.

براساس این مطلب، به نظر می‌رسد اسلام آباد به سرعت در حال نزدیک شدن به نقطه‌ای است که طی آن، مبارزه با تحریک طالبان پاکستان در پناه‌گاه‌های آن‌ها در افغانستان را رویکرد عملی برای تامین امنیت مرزهایش می‌داند.

دیپلومات تاکید کرده است که ظاهراً سیاست پاکستان برای این‌که بتواند طالبان افغانستان را وادار به اقدام در برابر تحریک طالبان پاکستان کند، به نتیجه نرسیده است. از همین رو، احتمالاً رئیس جدید ستاد ارتش پاکستان، سیاست جدیدی را در این زمینه روی دست خواهد گرفت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز گفته است این کشور تلاش می‌کند تا تحریک طالبان پاکستان و سایر گروه‌های تروریستی نتوانند از افغانستان به عنوان سکوی پرتاب برای انجام حملات به پاکستان استفاده کنند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه ۱۶ قوس، در نشست پرسش و پاسخ در مورد افغانستان تحت حاکمیت طالبان که ممکن است دوباره به پناهگاهی برای حمله به کشورهای دیگر تبدیل شود، ابراز نگرانی کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.